Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden flaş açıklama! Temel insan ve mahkum haklarına aykırıdır!

Gelecek Partisi’nden flaş açıklama! Temel insan ve mahkum haklarına aykırıdır!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile ilgili olarak dünya genelinde ardı ardına önlemler alınırken Türkiye de gerek sağlık yönünden gerekse ekonomiye ilişkin tedbirleri ardı ardında uygulamaya koyuyor.

Öte yandan koronavirüs sadece dışarıdaki insanları değil cezaevlerindeki mahkumları ve personeli de tehdit ediyor. Gelecek Partisi, bu bağlamda bir açıklama metni yayımlayarak cezaevlerindeki tehlikeye dikkat çekerken bu konuya ilişkin bir çözüm önerisi metni yayımladı. Partinin resmi web sitesi üzerinden yayımlanan açıklamada “Gerek cezaevlerindeki koşullar, gerekse tutuklu ve hükümlülerle ilgili daha radikal kararlar alınmasına ilişkin kamuoyundaki beklentilerin giderilmesi zorunluluk halini almıştır. Cezaevlerine ziyaretlerin kısıtlanması son derece yetersiz bir çözüm olduğu kadar temel insan ve mahkum haklarına, etkili savunma hakkına aykırıdır. Bu nedenle aşağıdaki tedbirlerin alınması zorunluluk arz etmektedir.” denildi.

Gelecek Partisi Adalet Politikaları İzleme Kurulu imzasıyla yayımlanan metin 6 maddeden oluşuyor.

1) Halen tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde bulunan hamile, lohusa ve küçük çocuklu mahkumların diğer adli kontrol tedbirleri çerçevesinde derhal tahliyesi sağlanmalıdır. Mahkumiyet cezalarının infazının ertelenmesi, infaza ara verilmesi veya infazın evde yaptırılması seçenekleri değerlendirilmelidir.

2) Özellikle hasta ve ileri derecede yaşlı mahkumların cezalarının ertelenmesi veya affedilmesi gündeme alınmalıdır.

3) Cezaevlerindeki hücre ve koğuşlara kapasitelerinin iki veya üç katına kadar mahkum ve tutuklu konulması uygulamasından vazgeçilmelidir.
Bu uygulama virüsün yayılmasına hizmet etmekte olduğu kadar temel insan haklarına da aykırıdır. Hücre ve koğuşlar insan sağlığına ve kapasitesine uygun hale getirilmelidir.

4) Cezalarının son bölümü infaz edilen mahkumlar ile bir kısım taksirli suçlardan mahkum edilmiş kişilerin bulunduğu açık ceza evlerindeki infaz uygulamaları da bu tedbirler kapsamında yeniden değerlendirilmeli ve bu şahısların ceza evinden tahliyeleri gerekli tedbirler de alınmak suretiyle sağlanmalıdır.

5) Tutuklu yargılama konusundaki ısrardan vazgeçilmeli, AHİM ve AYM nin kararları doğrultusunda ve zorunluluk bulunmayan tutuklama kararları kaldırılarak, yerine diğer adli kontrol tedbirleri uygulanmalıdır. Cezaevlerindeki insani yaşam şartlarının önünde engel teşkil eden bu yaklaşımdan derhal vazgeçilmelidir.

6) Tutuklu ve mahkumların yaşam hakkını da içeren, sağlık ihtiyaçları yasal ve uluslararası sözleşmelere uygun şekilde yerine getirilememektedir. Bir tutuklu veya mahkumun sağlık kurullarına sevki için aylarca bekletildiği bir çok rapora yansımıştır. Aksaklıkların giderilmesi için zorunlu tedbirler acilen alınmalıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri