Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden hükümete engelliler için 8 maddelik öneri

Gelecek Partisi’nden hükümete engelliler için 8 maddelik öneri

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, Engelliler Haftası’nda hükümete, engelli vatandaşlara yönelik uygulanması gereken yöntemleri sekiz madde ile sıraladı.

Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’nca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 “Ülke nüfusumuzun yüzde 12,29’u engelli kabul edilmektedir. Gelişmiş ülkeler eğitim, sağlık ve ulaşım gibi konular başta olmak üzere, tüm standartlarını engelli vatandaşlarını önceleyerek belirlemektedir. Merkezi ve yerel yönetimler altyapıdan üst yapıya her aşamada, engellilerin topluma ve sosyal hayata katılımını kolaylaştıran standartları tavizsiz uygulamaktadırlar.”

Engelli vatandaşların refahı için Gelecek Partisi Genel Merkezi tarafından hükümete sunulan  8 maddelik öneri metni;

Hükümet bazı engellilerin istihdam edilmesi ve bir kısım altyapı düzenlemeleri gibi hususlarda, arızi çözümler yerine çok daha kapsamlı uygulamaları biran önce uygulamaya sokmalıdır.

Salgına karşı önlemler sürecinde engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için çok daha ciddi tedbirler almalı, kendilerine ulaşarak bu süreci sıkıntısız atlatmalarını sağlamalıdır.

Hükümet, Covid-19 salgınından dolayı işsiz kalan engelli vatandaşlarımızın sayısını açıklamalı, işsiz kalan bu vatandaşlarımıza ne gibi destekler sunulduğu konusunda kamuoyunu bilgilendirmelidir.

Kamu sektöründe 55.000 engelli çalışan vatandaşımız vardır. Atama bekleyenlerin atamalarının biran evvel yapılarak çalışma hayatına başlamaları sağlanmalıdır.

Çalışma hayatındaki engelli kamu personelinin özellikle idarecileri tarafından maruz kaldıkları mobbinge varan uygulamaların önüne geçilmelidir.

Toplu sözleşmelerde engellilerin maaş artış oranları gelirlerine göre değil, giderleri gözönüne alınarak yapılmalıdır.

Özel sektörde ise zorunlu engelli istihdam oranı, devlet desteğiyle artırılmalı ve şartları iyileştirilmelidir.

Engelli sporcularımızın elde ettiği başarılarla övünürken onlarla beraber yaşamak konusunda gösterdiğimiz kayıtsızlıktan vazgeçmelidir. Engelli bireyler her şeyden önce içinde bulundukları topluma emanettir.

Gelecek Partisi, engelli ve engelli yakını tüm vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya devam edecektir. Saygın ve onurlu birer vatandaş olarak hak ettikleri pozitif ayrımcılıklarla onları hayata sıkı sıkıya bağlayacak tüm çalışma ve çabanın içinde olacağımızın sözünü veriyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri