Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi’nden iktidara Doğu Türkistan tepkisi: Bu nasıl bir onursuzluktur?

Gelecek Partisi’nden iktidara Doğu Türkistan tepkisi: Bu nasıl bir onursuzluktur?

Meclis komisyonundaki anlaşmaya Gelecek Partisi’nden sert tepki geldi.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, haftalık basın toplantısında partisinin gündeme dair görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

Gündemdeki asgari ücret, aşı tedariki ve uzaktan eğitimde yaşanan aksaklıklar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Özcan, Doğu Türkistan konusunda da hükümete eleştiriler yöneltti.

Hükümetin “Güçlü Türkiye”den kastının “Bir gün Putin’in diğer gün Biden’ın, bir gün Trump’ın diğer gün Çin’in etrafında savrulmak” olduğunu söyleyen Özcan, hükümete “Gerçekten tarihe geçtiniz!” dedi.

Özcan’ın açıklamalarından bazı satır başları şu şekilde:

Artık bir soykırıma doğru giden Doğu Türkistan zulmü karşısında Çin’e bir tek cümle kuramayanlar, gidip Çin’le mazlum Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin birer terörist olarak Çin’e iade edilmesi için anlaşma imzalamışlar. Bu nasıl bir onursuzluktur? Gerçekten tarihe geçtiniz!

Ancak sizin gibi sözüm ona “yerli ve milli bir iktidar” Doğu Türkistan’ı unutup Çin’in soykırımlarına çanak tutabilirdi,. Bakınız Meclis’te komisyonda olan anlaşma Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından Çin’le imzalanmıştır. Kimse kimseyi kandırmasın, Meclis sadece imzalanan bu anlaşmayı onaylayacaktır.

Asıl onursuzluk, asıl vicdansızlık bu anlaşmayı imzalayıp ardından da TBMM’ye göndermektir. Bu açık bir şekilde milletin iradesine, vicdanına, ahlakına ve inancına hakarettir. Bu sözde yerli ve milli iktidar açık bir şekilde bu onur kıran anlaşmadan çekildiğini ilan etmediği sürece Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yapılan zulme ortak demektir. Zaten biliyorsunuz, birçok ülkenin Çin’i kınayan mektubuna bile imza atacak cesaret ve vicdanı ortaya koyamamışlardı.

Çin’le kurdukları “zillet ittifakı” yeterince milletin onurunu kırmamış gibi, bir de gidip Çin’le aşı anlaşması imzaladılar, dünyanın bütün ülkeleri aşı meselesini milli güvenlik sorunu olarak ele alırken, bunlar açıklayamadıkları bir ahbap-çavuş meselesi olarak ele aldılar, hala niçin Çin aşısına bu denli müptela olduklarını açıklayamıyorlar, niçin aynı anda beş altı aşıya da müşteri olup millete sunmadıklarını izah edemiyorlar.

MALEZYA’NIN MISIR’IN YAPMAYI BAŞARDIĞI AŞI ANLAŞMASINI SİZ NİYE YAPAMADINIZ?

Geçtiğimiz aylarda ve günlerde defalarca uyarmıştık, bir an evvel nüfusumuzun tamamına yetecek miktarda, arz güvenliğini temin edecek şekilde Korona aşıları için gerekli anlaşmaları yapın dedik.

Sonuç ortada Korona aşıları yok, sadece bir Korona aşısı var, o da Çin aşısı. Daha kötüsü bu aşıdan da en fazla nüfusumuzun dörtte birine yetecek kadar aşı anlaşması yapılmış.

Buradan iktidara yeniden sesleniyoruz. Malezya’dan Kanada’ya,

Polonya’dan Mısır’a birçok ülkenin arz çeşitliliği ile birlikte yapmayı başardığı aşı anlaşmasını siz niye yapamadınız? Size sorduğumuz basit soru bu. Cevap vermenizi beklemek nafile. Zaten müthiş aşı stratejinizi de açıkladınız. Ancak 12 milyon vatandaşa yetecek kadar sipariş ettiğiniz aşıları vatandaşa uygulayacakmışsınız. Beğenmezseniz de iade edecekmişsiniz. Gerçekten tebrik ediyoruz.

İKTİDAR AŞI MESELESİNİ DE MASKE İŞİNE ÇEVİRECEK

Beceriksizliğini bu denli itiraf eden bu iktidar belli ki aşı işini de maske işine çevirecek. Aşıyla ilgili niçin doğru ve dürüst bilgi veremiyorsunuz? Gerçekten nedir sizi engelleyen? Aylardır aşı sorunumuz yok, alternatifli bir şekilde aşı alıyoruz dediniz. Sonuç koskocaman bir yalan. Aşı sorunumuz var ve herhangi bir alternatifi de oluşturamamışsınız. Aylardır aşı anlaşmasını doğrudan Sağlık Bakanlığı yapıyor, aracı şirket yok dediniz. Sonuç yine yalan. Ortaya çıktı ki sizin tabirinizle lojistik!! İşlerine bakan aracı bir şirket var. Aylardır Çin aşısı güvenilir, sonuçları teyit ediliyor deyip duruyorsunuz. Sonuç yine yalan.

Ortaya çıktı ki Çin aşısıyla ilgili bir sürü soru işareti var. Çin kendi ülkesinde aşı üretmesine rağmen, Almanya ile 100 milyon doz aşı anlaşması imzalarken, siz Türk bilim insanları tarafından geliştirilen bir aşı için niçin bir anlaşma imzalamayı beceremediniz? En sona kalıp yarım milyon gibi komik bir rakamda aşı alabiliyorsunuz Almanya’dan. Gerçi anlaşılan o ki siz Çin aşısına bile müşteri olarak talip olamamışsınız. Niçin şeffaf bir şekilde aşı ile ilgili süreçleri milletle paylaşamıyorsunuz? Neyi gizliyorsunuz?

Bakın buradan tekrar uyarıyor ve soruyoruz:

  1. Millete acilen aşı meselesini bütün şeffaflığıyla anlatın.
  • Aylarca bin vaka var deyip bir gün kalkıp 30 bin vaka var demeniz gibi bir gün çıkıp maalesef aldığımız aşı işe yaramadı demek zorunda kalmayın.
  • Türkiye ekonomisinin bahar aylarından önce normalleşmesini sağlayacak aşı konusunda biraz ciddiyet gösterin. Alıp ne yapacağınızı bilmediğiniz S-400’e gösterdiğiniz ilgi kadar ilgiyi milletin sağlığı için gösterin.
  • Türkiye’ye Mısır’ın bulduğu, Polonya’nın bulduğu Ürdün’ün bulduğu aşıları niçin getiremiyorsunuz? Açıklayın.
  • Aşıyı herkesin gözü önünde olacak mısınız? Öncelikli olarak kimler aşılanacak? Aşı planınız nedir? Satın aldığınız Aşılar kaça mal oldu? Ne kadar para ödediniz? Hepsini açıklayın.

Aşı konusu, Türkiye’nin savsaklayacağı ve bu iktidarın insafına bırakabileceği bir konu değildir, Buradan aşı konusunda kendisini sorumlu hisseden siyasi partileri, STK’ları, ticaret odalarını, meslek odalarını, üniversiteleri ve meslek değerlerine saygısı olan bütün medya kuruluşlarını iktidarı uyarmaya davet ediyoruz.

Milletimizin sağlığı, ekonomimizin geleceği büyük ölçüde yaygın aşılamaya bağlıdır. İktidar bütün görüşmeleri ve başvuruları tekrarlayarak yeni bir aşı seferberliği yapmalıdır. Kendisine yakışmayan, içi boş, milletin de kendisinin de inanmadığı, ortağının ise baltalamak için elinden geleni yaptığı sanal reform seferberliği yerine aşı seferberliğine odaklanmalıdır. Milletimizin iktidardan beklediği şey ne yapıp edip ülkemize, “en az nüfusumuz kadar” aşıyı ve aşıları temin etmesidir.

Buradan açıkça ifade etmemiz gerekirse: Türkiye’ye yetecek aşıyı bulamayan bir iktidar sadece aciz ve beceriksiz olmayacak aynı zamanda milletimizin sağlığına ve ekonomimizin geleceğine kast etmiş olacaktır. Gelecek Partisi olarak iktidarın aşı karnesini her hafta takip edeceğiz.

6 MİLYON ÖĞRENCİ EBA SİSTEMİNE ULAŞAMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre halen 12 milyon öğrenci EBA’ya erişebilmekte. Erişenlerin çoğu da cep telefonuyla sisteme girebilmektedir. 18 milyon öğrenci üzerinden hesap yaparsak 6 milyon öğrencinin sisteme hiç giremediği anlaşılmaktadır. Neredeyse pandeminin başından itibaren bir yıl geçmiş olacaktır ve hâlâ 6 milyon çocuğumuz erişim sorunu yaşamaktadır. Milyonlarca çocuk ise cep telefonuyla eğitime tutunmaya çalışmaktadır. Şu tabloya bakar mısınız? Bu hükümet, eğitimde tamamen sınıfta kalmıştır. Ne ihtiyaç sahiplerine tablet bilgisayar verebiliyorsunuz ne de internet fiyatlarını daha makul hatta öğrenciler için ücretsiz hale getirebiliyorsunuz. Ama lafa gelince sosyal devlet, lafa gelince refah devleti

ÇALIŞANLARI YİNE AÇLIK SINIRINA MAHKUM ETTİNİZ!

Sizin sosyal devletiniz olsa olsa; hiç haya etmeden açıkladığınız, bu aziz millete reva gördüğünüz asgari ücret kadar maalesef. İlan ettiğiniz 2825 Lira 90 Kuruş ile kendinize yakışanı yaparak bu ülkenin çalışanlarını yine açlık sınırına mahkûm ettiniz

Yandaş müteahhite 2021 bütçesinden 30 milyar TL, asgari ücretliye 500 TL. Faiz ödemelerine 180 milyar TL, ülkenin tüm çiftçilerine toplam 22 milyar TL. Siz ilan ettiğiniz rakamla tercihinizi kimden yana kullandığınızı gösterdiniz aslında! Siz de gayet iyi biliyorsunuz ki; Asgari ücret bir bütçe meselesi değil bir tercih meselesidir. Kendi patronlarınıza vergi muafiyetleri ve istisnaları, şu ağır salgın döneminde asgari ücretliye ve esnafa vergi!

Bu artışla aylık asgari ücret sadece 300 euro!! oldu. Avrupa’da Arnavutluk’tan sonra en düşük asgari ücret düzeyine düşürdünüz ülkeyi. Artık eserinizle gurur duyabilirsiniz, övünebilirsiniz. Ülkeyi ucuz işçi cenneti yaptınız!

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri