Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi’nden iktidarın İBB kararına sert tepki

Gelecek Partisi’nden iktidarın İBB kararına sert tepki

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Doğan Demir, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan ve İBB’nin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ndeki (UKOME) karar alma çoğunluğunu ortadan kaldıran yönetmelik değişikliğini eleştirdi.

Yapılan yönetmelik değişikliği öncesi UKOME’de İBB’yi temsilen 11, hükümet tarafından belirlenen 10 üye bulunuyordu ve karar alma üstünlük sayısı İBB’nin elindeydi. Değişiklik sonrası 3 Bakanlık daha UKOME üyesi yapılarak hükümet kanadının temsilci sayısı 14’e çıkartıldı ve İBB’nin karar alma çoğunluğu elinden alındı.

Medya Notu’na konuşan Doğan Demir, hükümet tarafından peş peşe alınan kararlarla İBB’nin yetki alanının daraltılmasına tepki gösterdi.

SEÇİMDE KAYBETMEYİ HAZMEDEMEDİLER

Hükümetin seçimde kaybetmeyi halen hazmedemediğini söyleyen Demir, “Vatandaşın iradesini gasp ederek yetkileri kısıtlıyorlar. Türkiye’de yerel yönetimler eliyle yapılan çalışmaları kendi ellerinde toplayarak hem yerel yönetimlerin önünü kapatıyorlar, hem siyaseti, hem de vatandaşı cezalandırıyorlar” dedi.

UTANÇ VERİCİ BİR DURUM, TÜRKİYE’YE YAZIK EDİYORLAR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti yetkililerine de çağrıda bulunan Demir, “Kendilerine gelince hiçbir antidemokratik uygulamayı kabul etmedikleri gibi, vatandaşın özgür iradesiyle seçilmiş yerel yönetimlere gösterdikleri bu muameleden vazgeçmeleri gerekiyor. Bu antidemokratik uygulamaları kaldırsınlar ve yerel yönetimlerin yetkilerini kısıtlamasınlar. Bu yaşananlar Türkiye adına utanç verici bir durumdur. Partiler kalıcı değil, geçicidir Türkiye’ye yazık ediyorlar” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri