Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden insan onuruna yakışan program: Asgari ücret brütü işçiye net ödenecek...

Gelecek Partisi’nden insan onuruna yakışan program: Asgari ücret brütü işçiye net ödenecek (Yaklaşık 3 bin lira)

Gelecek Partisi Hazine ve Maliye Politikaları Başkan Yardımcısı Kerim Rota, partinin asgari ücretteki planlamasını bir kez daha bu kez de Halk TV ekranlarında anlattı. Özlem Gürses’in sorularını yanıtlayan ünlü ekonomist, asgari ücret brütünü işçiye net olarak ödeyeceklerini belirtti.

Rota: Bu boş bir vaat değil

Asgari ücret yoksulluk açısından son derece önemli. Bizim pazartesi günkü toplantımızda da en önemli meselelerimizden biriydi. Asgari ücretin işçiye net ödenecek olmasıydı. Brüt ücretinin işçi açısından net ödenecek olması.

Türkiye’nin böyle bir kaynağı var. Bunun kaynağı var. Bunu bir vaat olarak ortaya oyarken yaklaşık iki ay Türkiye’deki bütün vergi gelirlerini ve giderlerini tek tek inceledik. Bu boş bir vaat değil. Türkiye bunu çok rahat şekilde geriye çevirebilecek, göğüsleyebilecek durumda.

Rota: Fakirlikte insanları eşitlemeye çalışan bir sistem var.

Türkiye’de asgari ücret bugün insan onuruna yakışmıyor. Türkiye’de insanların yüzde 43’ü asgari ücretle çalışıyor. Daha da vahimi asgari ücretin 2 katına kadar olan çalışanların düzeyi yüzde 83. Böyle bir dağılımda yoksulluk olmaması mümkün mü? Avrupa Birliği’nde asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 7-8 civarında. Bizde yüzde 43 düzeyide. Fakirlikte insanları eşitlemeye çalışan bir sistem var.

Editörün notu: Asgari Ücret 2020 brüt aylığı şu an itibariyle  2 bin 943 lira.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri