Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi’nden kanser hastası minik Ahmet için tepki: Aklımızı ve vicdanımızı daha...

Gelecek Partisi’nden kanser hastası minik Ahmet için tepki: Aklımızı ve vicdanımızı daha ne kadar zorlayacaklar?

Dördüncü evreye kadar ilerleyen kanser hastalığının tedavisine sosyal medyadan toplanan bağışlarla Almanya’da devam edilen minik Ahmet’in annesine kavuşmasına yargıdan yeniden engel çıktı.

Hakkında hüküm bulunmayan annenin yurt dışı yasağının defalarca reddedilmesinden sonra dün Mersin Mahkemesi tarafından kaldırılması kamuoyuna büyük sevinç yaşatmış, anne Zekiye Ataç “Ahmetime gidiyorum” sözleriyle mutluluğunu dile getirmişti. O karar bugün bozuldu ve anne ile minik Ahmet arasına yeniden yargı engeli girmiş oldu.

Duruma kişisel Twitter hesabından tepki gösteren Gelecek Partisi İnsan Hakları Politikaları Başkan Yardımcısı Bahadır Kurbanoğlu, “Bu doğru mu!! İnsanların umutlarıyla bu şekilde oynanması da neyin nesidir? Adalet bürokrasisi toplumun aklını ve vicdanını daha ne kadar zorlayacak? Hala inanmak istemiyoruz, bu kararın da bozulacağı anı bekliyoruz!!!” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Harun Ataç 20 Şubat 2018’de Adana’da gözaltına alındı. Daha sonra eşi Zekiye Ataç da küçük kızıyla evdeyken gözaltına alındı. Ahmet Burhan ise annesi gözaltına alındığında kreşteydi. Zekiye Betül Hanım iki buçuk ay sora adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Harun Ataç, Adana’da özel bir yurtta görev yaptığı için örgüt üyesi olduğu suçlamasıyla 30 Kasım 2018’de, 9 ay 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Harun Ataç’ın dosyası Şu anda Yargıtay’da. Annesi ve babasının gözaltında olduğu süre içerisinde Ahmet Burhan hastalandı.

Anne Zekiye Ataç, “24 Eylül 2018’de oğlum kolum ağrıyor dediği için doktora götürdüm. Maalesef kürek kemiğinde kitle var dediler. Doktor, bu yeni değil, altı ay önce oluşmuş. Yani bizim tutuklandığımız zamanlara denk geliyor’’ açıklamasında bulunmuştu.

Ahmet Burhan’a Çukurova Üniversitesi Hastanesi’nde kemik kanseri teşhisi konuldu. Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sonuç vermeyince 2019’un temmuz ayında ameliyat oldu. Her ne kadar kürek kemiğindeki tümör temizlense de yapılan kontrollerde kötü huylu tümörün akciğere de yayıldığı öğrenildi.

GEREKLİ PARA SOSYAL MEDYADAN TOPLANDI, ANNEYE İZİN ÇIKMADI

Ahmet Burhan’ın tedavi olabilmesi için Almanya’nın Köln şehrinde bir hastanede tedavi olması için sosyal medya aracılığı ile gerekli miktar topladı. Ancak annesinin yurtdışı yasağı olduğu için annesinin Ahmet Burhan ile gitmesine izin verilmedi.

Ahmet Burhan’a tedavi sürecinde 70 yaşındaki Babaannesi eşlik etti. Köln’de Kemotaepinin ilk kısmı tamamlandı ancak bu süreçte Ahmet Burhan annesini çok özlediği ve sürekli ağlayıp üzüldüğü için kendisine moral olsun diye babaannesiyle Türkiye’ye döndü. 27 Şubat 2020’de Ahmet Burhan’ın tedavisinin ikinci kısmının başlaması bekleniyor ama Minik Ahmet annesi olmadan Köln’e gitmek istemiyor. Babaannesi 70 yaşında olduğu için annesi kadar Ahmet Burhan ile ilgilenemiyor, ihtiyaçlarını yerine getiremiyor.

ANNE ZEKİYE ATAÇ RED ÜSTÜNE RED YEDİ

Annesi Zekiye Ataç her hafta Adana Başsavcılığına yurtdışı yasağının kaldırılması ve oğlunun tedavisi için oğluyla Köln’e gidebilmesi için dilekçe vermesine rağmen her seferinde red cevabı alıyordu.

Zekiye Betül Ataç hakkında verilmiş bir hüküm yok. Kendisi hakkında açılan bir davadan beraat almış ve yurt dışı yasağı kaldırılmış. Ancak hakkında yürütülen başka bir soruşturmada yurtdışı yasağı konulmuş. Soruşturmanın ne zaman biteceği ve hakkında ne zaman dava açılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Ahmet Burhan’ın kanser hastalığı bu süreçte tedavisi yapılamadığından 4. evreye ilerledi. Anne Zekiye Ataç ise oğlu Ahmet Reha’nın Köln’de devam etmesi gereken tedavi sürecinde yanında olabilmek için yurtdışı yasağının kaldırılmasını istiyordu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri