Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden Kars Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki

Gelecek Partisi’nden Kars Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki

Gelecek Partisi, Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanlığı imzasıyla yapılan açıklamada Kars Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösterdi.

Kobane eylemleri soruşturması kapsamında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in tutuklanmasının ardından yerine Kars Valisi Türker Öksüz getirildi. Öksüz, kayyım olarak bugün göreve başlarken Gelecek Partisi, resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla yayınladığı bildiriyle duruma sert tepki gösterdi.

İktidarın hukuk garabetlerinden biri olarak tarihe kazınacaktır

Yapılan açıklamada, “İktidarın hukuk garabetlerinden biri olarak tarihe kazınacaktır” ifadelerine yer verilirken “Altı yıl sonra başlatılan ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında tutuklanan HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen görevden alınarak, yerine Kars Valisinin kayyım olarak atanması, iktidarın hukuk garabetlerinden biri olarak tarihe kazınacaktır. 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde HDP’nin kazandığı 63 belediyeden 52’sine kayyım atanmıştır. Altı yıl sonra akla gelen bir soruşturma(!) bahane edilerek HDP’nin elindeki son il belediyesine de el konulmuştur.” denildi.

Gelecek Partisi’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

İktidarı uyarıyoruz. Teröre bulaşmış belediye başkanları var ise yargı kararıyla görevden alınarak yerine meclis üyeleri arasından seçim yapılmalı, halkın iradesi tecelli ettirilmelidir. Nitekim iktidarın meclis çoğunluğu elinde olan belediyelerde bu şekilde uygulamalarda bulunulmuştur.

Bu ülke hepimizin. Hukuk ve adalet hepimize lazım olduğu gibi antidemokratik uygulamalara herkesin karşı çıkması gerekir. Aksi takdirde her geçen gün yıpranan, hırpalanan demokrasi büyük zarar görecektir.

Dünyayı ve ülkemizi saran pandemi nedeniyle dayanışmaya en çok ihtiyacımız olduğu bu dönemde hukuksuzluk yapmak kimseye bir şey kazandırmaz. İktidarı gündem değiştirmek yerine, halkın asıl sorunları olan işsizlik, yolsuzluk ve hayat pahalılığıyla mücadele etmeye davet ediyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri