Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi’nden minik Ahmet açıklaması: Neden doğal hukuk yollarıyla olamıyor bu işler?

Gelecek Partisi’nden minik Ahmet açıklaması: Neden doğal hukuk yollarıyla olamıyor bu işler?

Gelecek Partisi İnsan Hakları Politikaları Başkan Yardımcısı Bahadır Kurbanoğlu, Almanya’da kanser tedavisi gören ve yurt dışına çıkış yasağı bulunan annesine kavuşması için Türkiye’nin tek yürek olduğu minik Ahmet için açıklamada bulundu.

Anne Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağının kaldırılmasına ilişkin mahkemeye yapılan başvuru hakkında kişisel Twitter hesabından “Biz bu defa da red gelmesin diye beklemedeyiz. Bir yandan sosyal medyanın gücüne seviniyor, diğer yandan neden doğal hukuk yollarıyla olamıyor bu işler diye hayıflanıyoruz” açıklamasında bulunan Kurbanoğlu, müjdeli haberin gelmesinin ardından ise “Geçmiş olsun, Ahmet için bütün Türkiye olarak sevindik, yüreklere ferahlık geldi. Darısı benzer sorunlardan muzdarip olanların başına” dedi.

NE OLMUŞTU?

Harun Ataç 20 Şubat 2018’de Adana’da gözaltına alındı. Daha sonra eşi Zekiye Ataç da küçük kızıyla evdeyken gözaltına alındı. Ahmet Burhan ise annesi gözaltına alındığında kreşteydi. Zekiye Betül Hanım iki buçuk ay sora adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Harun Ataç, Adana’da özel bir yurtta görev yaptığı için örgüt üyesi olduğu suçlamasıyla 30 Kasım 2018’de, 9 ay 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Harun Ataç’ın dosyası Şu anda Yargıtay’da. Annesi ve babasının gözaltında olduğu süre içerisinde Ahmet Burhan hastalandı.

Anne Zekiye Ataç, “24 Eylül 2018’de oğlum kolum ağrıyor dediği için doktora götürdüm. Maalesef kürek kemiğinde kitle var dediler. Doktor, bu yeni değil, altı ay önce oluşmuş. Yani bizim tutuklandığımız zamanlara denk geliyor’’ açıklamasında bulunmuştu.
Ahmet Burhan’a Çukurova Üniversitesi Hastanesi’nde kemik kanseri teşhisi konuldu. Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sonuç vermeyince 2019’un temmuz ayında ameliyat oldu. Her ne kadar kürek kemiğindeki tümör temizlense de yapılan kontrollerde kötü huylu tümörün akciğere de yayıldığı öğrenildi.

GEREKLİ PARA SOSYAL MEDYADAN TOPLANDI, ANNEYE İZİN ÇIKMADI

Ahmet Burhan’ın tedavi olabilmesi için Almanya’nın Köln şehrinde bir hastanede tedavi olması için sosyal medya aracılığı ile gerekli miktar topladı. Ancak annesinin yurtdışı yasağı olduğu için annesinin Ahmet Burhan ile gitmesine izin verilmedi.

Ahmet Burhan’a tedavi sürecinde 70 yaşındaki Babaannesi eşlik etti. Köln’de Kemotaepinin ilk kısmı tamamlandı ancak bu süreçte Ahmet Burhan annesini çok özlediği ve sürekli ağlayıp üzüldüğü için kendisine moral olsun diye babaannesiyle Türkiye’ye döndü. 27 Şubat 2020’de Ahmet Burhan’ın tedavisinin ikinci kısmının başlaması bekleniyor ama Minik Ahmet annesi olmadan Köln’e gitmek istemiyor. Babaannesi 70 yaşında olduğu için annesi kadar Ahmet Burhan ile ilgilenemiyor, ihtiyaçlarını yerine getiremiyor.

ANNE ZEKİYE ATAÇ RED ÜSTÜNE RED YEDİ

Annesi Zekiye Ataç her hafta Adana Başsavcılığına yurtdışı yasağının kaldırılması ve oğlunun tedavisi için oğluyla Köln’e gidebilmesi için dilekçe vermesine rağmen her seferinde red cevabı alıyordu.

Zekiye Betül Ataç hakkında verilmiş bir hüküm yok. Kendisi hakkında açılan bir davadan beraat almış ve yurt dışı yasağı kaldırılmış. Ancak hakkında yürütülen başka bir soruşturmada yurtdışı yasağı konulmuş. Soruşturmanın ne zaman biteceği ve hakkında ne zaman dava açılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Ahmet Burhan’ın kanser hastalığı bu süreçte tedavisi yapılamadığından 4. evreye ilerledi. Anne Zekiye Ataç ise oğlu Ahmet Reha’nın Köln’de devam etmesi gereken tedavi sürecinde yanında olabilmek için yurtdışı yasağının kaldırılmasını istiyordu.

En basit hukuk kuralıyla ilgili yapılması gereken; ‘’Hasta bir çocuğun annesiyle yurt dışına gidebilmesi için verilmesi gereken pasaport’’ kamuoyu baskısı olmadan yerine getirilemiyordu.

MÜJDELİ HABER BUGÜN GELDİ

Sosyal medyada büyük ses getiren ve kamuoyunun kendisi için tek yürek olduğu Minik Ahmet’in feryadı, sonunda karşılık buldu ve mahkeme, anne Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağını kaldırdı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri