Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden Munzur Gözeleri açıklaması

Gelecek Partisi’nden Munzur Gözeleri açıklaması

Gelecek Partisi, resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden Munzur Gözeleri'nde yapılması planlanan restorasyon çalışmasına ilişkin bir açıklama yayımladı

Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanlığı imzasıyla yapılan açıklamada, Munzur Gözelerinin, Aleviler açısından önemine dikkat çekilerek “Munzur Gözeleri, Aleviler açısından kutsal ziyaret mekanlarıdır ve binlerce yıl doğal dokusu korunmuştur. Munzur Gözelerinde planlanan bu yıkım projesi bölge insanının inancına, kültürüne, geçmişine ve geleceğine müdahaledir.” ifadelerine yer verildi.

İşte Gelecek Partisi’nin konuya ilişkin yaptığı açıklama:

Tunceli ili Ovacık ilçesi sınırları dahilinde doğan ve Munzur nehrinin kaynağı durumunda bulunan Munzur Gözeleri, 17.07.2003 tarihinde Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararı ile 1. derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiş ve uluslararası sözleşmeler ile de koruma altında alınmıştır.

Gerek Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu ve gerekse de 1.derece doğal sit alanı statüsüne sahip Munzur Gözelerinin, bitki örtüsüne ve doğal değerlerine hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği halde, Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesinin ihalesi Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 02.06.2020 tarihinde yapılmış olup 1.derece doğal sit alanı sınırları içinde çeşitli inşaat işlemlerine başlandığı görülmüştür.

Rekreasyon Projesi kapsamında; kamp alanları, otopark, büfe, stant alanları, WC, kesimhane, arıtma tesisi, yürüyüş parkuru gibi yapılar planlanmaktadır. Gelinen aşamada Munzur Gözelerinin ve kaynaklarının 1.derece doğal sit alanında olduğunu belirterek korunması için mevzuatta belirtilen tüm tedbirler alınmalıdır.

Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi ihalesi yapılmadan evvel 2872 Sayılı Çevre Kanunu‘nun 10. Maddesiyle “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı veya Çevresel Etki Değerlendirmesi” ile ilgili konuya ilişkin usûl ve esaslar, yönetmelikler çerçevesinde projenin analiz edilmesi gerekirken anılan sürecin işletilmediğini görmekteyiz.

Munzur Gözeleri, Aleviler açısından kutsal ziyaret mekanlarıdır ve binlerce yıl doğal dokusu korunmuştur. Munzur Gözelerinde planlanan bu yıkım projesi bölge insanının inancına, kültürüne, geçmişine ve geleceğine müdahaledir. İnançsal değerleri olup ve kutsal sayılan ziyaret yerlerinin geleceğe yönelik kararları o toplumun hassasiyetleri yok sayılarak alınamaz ve hayata geçirilemez. Doğanın ve Çevre dokusunun bozulmaması ve tahrip edilmemesi açısından ortak aklın egemen kılınması elzemdir.

Diğer yandan kent için önemli değere sahip olan Munzur Gözelerinin Sivil Toplum Kuruluşlarına danışılarak yapılması, ekolojik dengenin öngörülmesi, kanaat önderlerinin rızalığının alınması Munzur Gözelerine yapılacak projenin geleceği açısından daha doğru bir noktaya ulaşacağını belirtir ve halkın hassasiyetlerini önemsediğimizi bu hususta yanlarında olduğumuzu kamuoyunun da bilgisine sunarız.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri