Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden Psikoloji bölümü tepkisi

Gelecek Partisi’nden Psikoloji bölümü tepkisi

İstanbul Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde Psikoloji bölümünün açık ve uzaktan eğitim fakültesinde de açılacağını duyurmuş, kamuoyundan ve ilgili meslek kuruluşlarından ardı ardına tepkiler gelmişti. Konuya ilişkin bir tepki de Gelecek Partisi’nden geldi.

Gelecek Partisi, resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yayımladığı bir açıklamayla uygulamanın sakıncalarına dikkat çekti. Psikoloji Eğitimi Açıköğretim ile Verilemez! başlığıyla yayımlanan açıklamada “Lisans öğrenimi boyunca kuramsal eğitimin yanı sıra deney ve gözleme dayalı birçok eğitim sürecinden geçtikleri gibi, edinilmesi gereken etkileşim becerileri, tutum ve davranış teknikleri gibi birçok mesleki kazanımın sınıf ortamı dışında, mevcut açıköğretim sistemi ile verilebilmesi mümkün değildir.” ifadelerine yer verildi.

Gelecek Partisi Gençlik Politikaları Başkanlığı imzasıyla yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Lisans Bölümünü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde açacağını duyurdu.

Psikoloji Lisans mezunları “psikolog” unvanı ile mezun olurlar. Psikologlar ise toplumun ve bireyin ruh sağlığı ile ilgilenir. Lisans öğrenimi boyunca kuramsal eğitimin yanı sıra deney ve gözleme dayalı birçok eğitim sürecinden geçtikleri gibi, edinilmesi gereken etkileşim becerileri, tutum ve davranış teknikleri gibi birçok mesleki kazanımın sınıf ortamı dışında, mevcut açıköğretim sistemi ile verilebilmesi mümkün değildir.

Ruh sağlığı ile ilgilenen bu meslek dalı ile ilgili mevcut eğitim ve hukuki düzenlemelerin yeterliliği tartışılırken, psikologlar senelerdir, yetkin olmayanların bu mesleği icra etmesinin önüne geçecek bir meslek yasası beklerken, bu tür bir düzenlemenin aksine, mevcut uzaktan eğitim ve sınav sistemi çerçevesinde kaliteyi ve denetimi oldukça azaltıcı bu karar toplumun ruh sağlığını tehlikeye atmanın yanı sıra, psikologların, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin ve bölüm öğrencilerinin taleplerinin önemsenmediğini göstermektedir.

Psikoloji eğitimi açıköğretim ile verilemez. Karar geri çekilmeli ve psikoloji bölümünün açıköğretime açılmasının önüne geçecek düzenlemeler acilen gerçekleştirilmelidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri