Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden tarım politikalarına sert eleştiri: Çiftçi bu yıl da gün yüzü...

Gelecek Partisi’nden tarım politikalarına sert eleştiri: Çiftçi bu yıl da gün yüzü görmeyecek!

Gelecek Partisi Tarım ve Orman Politikaları Kurulu imzasıyla yayımlanan açıklama partinin resmi internet sitesinde yer alırken hükümetin tarım politikaları eleştirildi.

Çiftçi Bu Yıl da Gün Yüzü Görmeyecek başlığıyla yayımlanan açıklamada çarpıcı noktalara dikkat çekildi. İşte Gelecek Partisi’nden yapılan açıklama

Çiftçi Bu Yıl da Gün Yüzü Görmeyecek

  • Tarım ülkesi olarak anıldığımız yılları çok geride bıraktık. Tarım alanlarımızın yok edilmesi ve ithal tarım ürünleri ile neredeyse yerli üretimi durma noktasına getiren zihniyet, tarımla uğraşan çiftçimizi verdiği emeği karşılayacak desteklerden mahrum bırakmaya devam ediyor. 
  • Rakamlar da bu görüşümüzü destekliyor. 4 Mayıs’ta bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Hububat alım fiyatları, 2019 yılına oranla ortalama yüzde 17 artarken; çiftçinin gübre maliyeti ortalama yüzde 82, zirai ilaç maliyeti yüzde 44, tohum maliyeti ise ortalama yüzde 25 artmıştır. Mazottaki görece düşüş ise istikrarlı bir politika nedeniyle olmadığı için çiftçimizi tedirgin etmektedir.
  • Kısaca; 2019 yılında mağdur olan çiftçinin alım destekleri bu yıl da yetersizdir. Covit-19 gibi ağır bir global felaket yaşadığımız, enflasyonun yılın ilk üç ayında bile yüzde 10’u geçtiği bu dönemde, çiftçimize kulağımız kapalı, desteğimiz yetersiz olmaya devam ederse, yakın gelecekte geleneksel ürünlerimizle tamamen vedalaşma riskimiz yüksek.

Gelecek Partisi

Tarım ve Orman Politikaları Kurulu

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri