Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nden TBMM’ye Doğu Türkistan çağrısı: Suçluların iadesi anlaşmasını iptal edin

Gelecek Partisi’nden TBMM’ye Doğu Türkistan çağrısı: Suçluların iadesi anlaşmasını iptal edin

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Gelecek Partisi Konya Selçuklu ilçe teşkilatı ile dün TBMM önünde Çin tarafından imzalanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile TBMM'ye sunulmayı bekleyen 'Suçluların İadesi Anlaşması" hakkında basın açıklaması yaptı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Gelecek Partisi Konya Selçuklu ilçe teşkilatı ile dün TBMM önünde Çin tarafından imzalanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile TBMM’ye sunulmayı bekleyen ‘Suçluların İadesi Anlaşması” hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Selçuklu İlçe Teşkilatı’nın Suçluların İade Anlaşmasının iptaline ilişkin toplamış olduğu 10 bin imza TBMM’ye, TBMM’de grubu bulunan partilere ve Cumhurbaşkanı’na gönderilmek üzere PTT’ye verildi.

Gelecek Partisi olarak TBMM önünden tüm Türk-İslam dünyası ve insanlığa seslendiklerini kaydeden Selçuk Özdağ, TBMM ve TBMM’de grubu olan tüm partilere Çin ile imzalanacak olan suçluların iadesi anlaşmasına karşı ses çıkarmalarını isteyerek,

“Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan’dan buraya gelen gerek Uygur Türkleri, Kazak ve Kırgız Türkleri ile ilgili olarak TBMM Başkanına TBMM’yi yöneten ve TBMM’de grubu bulunan tüm partilere sesleniyoruz. Çin ile Türkiye arasında suçluların iadesi anlaşması yapılmak istenmiş bu TBMM’de komisyondan geçerek genel kurula gelmiş vaziyette. Bu insanların Çin ile yapılacak olan bu anlaşmanın Gelecek Partisi olarak askıya alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Çin ile yapılacak anlaşmanın ‘neden’ askıya alınması gerektiğini ise Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ şöyle anlattı:

“Çin kapılarını tüm İnsan Hakları Örgütlerine, basın mensuplarına ve aynı zamanda bütün dünyadaki siyasi partilere açmalıdır. Çin, kendisini büyük devlet olarak görmektedir. Büyük devletler asimilasyon, insan hakları ihlali, inanç ve fikir hürriyetinin olmadığına dair tüm iddialara karşı kapıyı açmalı İnsan Hakları Örgütleri, siyasi partiler ve basın mensupları Doğu Türkistan’a gitmeli ve bu iddiaları yerinde incelemelidir. Nasıl ki Dünya Sağlık Örgütü bugün orada covid ile ilgili araştırmalar yapıyor bu konuyla ilgili de kapılarını açıp bilgi vermelidir.”

Teknoloji çağında 6 yıldır aileleriyle görüşemiyorlar

21. yüzyılda bir insanlık ayıbının yaşandığına ve Doğu Türkistanlı Uygur, Kazan, Kırgız Türklerinin aileleri ile 6 yıldır irtibat kuramadıklarına dikkat çeken Özdağ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 5 bin yıllık tarihine uygun davranması gerektiğini vurguladı.

Özdağ, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Doğu Türkistan’dan buraya gelip burada yaşayan Uygur, Kazak, Kırgız Türkleri aileleri ile 5-6 senedir irtibat kuramadıklarını söylemektedirler. Bugün teknolojinin zirvede olduğu bir çağda aileleri ile görüşemiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlere de sesleniyorum bu insanlarla ilgili olarak Çin Büyükelçisi ile Çin Devlet Başkanı ile görüşülmeli ve de oranın kapılarının açılması sağlanmalı, bu iddiaları Çin çürütmeli. Eğer bu iddialar doğru ise de Çin bu iddialarla ilgili olarak dünyadan özür dilemeli ve tüm dünyaya ‘Çin olarak biz anayasamıza uyuyoruz ve anayasamızın haklarına tabi olarak bu insanları vatandaş olarak kabul ediyoruz’ demelidir.

Türkiye Cumhuriyeti bin yıllık anadolu tarihine uygun hareket etmeli

Biz buradaki Doğu Türkistanlıların, Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerinin veya oradan buraya gelen herhangi bir etni-siteye, dine mensup vatandaşların kesinlikle suçluların iadesi anlaşması kapsamında olmaması gerektiğini söylüyoruz. Bu kapılar açılıncaya kadar suçluların iadesi anlaşması ertelenmeli,

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri