Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nin ilk kadın il başkanı Yasemin Dora Kurtkaya kimdir?

Gelecek Partisi'nin ilk kadın il başkanı Yasemin Dora Kurtkaya kimdir?

Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Gelecek Partisi, dün altı il başkanını daha belirledi. Kocaeli, Antalya, Erzurum, Kahramanmaraş, Kilis ve Bartın İl Başkanlarını kamuoyuna tanıtan Gelecek Partisi, Bartın İl Başkanlığı için tercihini Yasemin Dora Kurtkaya’dan yana kullandı. Kurtkaya, Gelecek Partisi’nin ilk kadın il başkanı oldu.

Yasemin Dora Kurtkaya kimdir?

1974 Almanya doğumlu olan Kurtkaya, kesin dönüş yapmış gurbetçi bir ailenin çocuğudur. Yasemin Dora Kurtkaya, ilk ve orta öğrenimini Bartın’da tamamladıktan sonra, lisans eğitimimi Ege Üniversitesi Kimyagerlik bölümünde tamamladı.

İş yaşamı ve sivil toplum

Bartın’da kendisine ait kimya endüstriyel bakım ve koruma kimyasalları ve temizlik malzemeleri imalathanesini bulunan Yasemin Dora Kurtkaya, halen bu işi devam ettirmektedir. Kurtkaya, aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanıdır.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olup, Bartınspor Kulübünde 2016-2018 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve dayanışma Derneği üyesi de olan Kurtkaya aynı zamanda Özbaşı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kızılay Derneği üyesidir. Kurtkaya, Bartın Kalkınma ve Dayanışma Derneği’nin kurucu başkanı olup, Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Denetleme kurulu üyesidir.

Siyasi yaşamı

Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisine üye olarak siyasete girmiştir. Sırasıyla kadın kolları yönetiminde, merkez ilçe başkan yardımcılığında ve daha sonra da üç dönem kadın kolları il başkanı olarak görev almıştır. 2014-2018 belediye meclis üyesi olarak görev alan Kurtkaya, 2018 yılında belediye meclis üyeliğinden istifa ederek 27. Dönem Milletvekilliği aday adaylığında bulunmuş olup, 5 Aralık 2018 yılında kendi isteğiyle kadın kolları il başkanlığı görevimden ayrılmıştır.

Kurtkaya, siyasete 8 ay ara verdikten sonra Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine Gelecek Partisi Kurucular Kurulu’nda yer almış ardından da 30.01.2020 tarihinde Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı olarak göreve atanmıştır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri