Ana SayfaTürkiyeGelecek Partisi'nin önerdiği Korona Tahvili, Avrupa'nın gündeminde!

Gelecek Partisi’nin önerdiği Korona Tahvili, Avrupa’nın gündeminde!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, bir sağlık probleminin olması yanı sıra beraberinde kürsel bir ekonomik buhranın da sinyallerini veriyor.

Gelecek Partisi, hafta içinde Korona Tahvili başlığıyla bir çözüm önerisi paketi yayımlamış ve paket oldukça ses getirmişti.

23 Mart tarihinde yayımlanan ve 14 maddeden oluşan çözüm paketinde “Küresel kredi koşulları çok sıkılaşmıştır. Sadece geçtiğimiz hafta içinde, Gelişmekte Olan Ülke sabit getirili menkul kıymet fonlarından yaşanan sermaye çıkışı, 18 Milyar Dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Bu ortamda dış finansman olanakları önemli ölçüde daralmıştır. İç borçlanma da artık daha pahalı ve daha düşük tutarda yapılabilecektir. Bunun için tıpkı 2001 krizinde olduğu gibi bir sefere mahsus olmak üzere olağanüstü kaynak yaratılması önem taşımaktadır.” denilerek, yeni bir kaynak yaratmanın zorunluluğuna dikkat çekilmişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde de dün akşam euro bölgesi maliye bakanlarının katıldığı telekonferans toplantısında benzer bir öneri getirdi. Lagarde, maliye bakanlarından koronavirüsün yaratması muhtemel ekonomik krize çözüm olarak bir kereye mahsus ortak “corona tahvili” ihracını ciddi bir şekilde değerlendirmelerini istedi. 

Lagarde’ın bu önerisinin dün akşam kabul görmediği belirtildi. CNBC’nin haberine göre, Lagarde’ın, bu durumun Avrupa’da daha önce de gündeme geldiğini ve bunun bir defaya mahsus olarak yapılmasının hayati derecede önem taşıdığını söylediği belirtilirken, toplantıya katılan bir yetkilinin konunun tekrar ele alınacağını söylediği belirtildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri