Ana SayfaTürkiyeKadınlar da terk etti! Gezici anketinde AK Parti'ye çifte şok

Kadınlar da terk etti! Gezici anketinde AK Parti’ye çifte şok

Gezici Araştırma'nın son anketinde kadınların da AK Parti'yi büyük oranda terk ettiği çıktı ortaya. Eğer cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırsa AK Parti'yi kötü bir sürpriz bekliyor.

Gezici Araştırma’nın son anketinde kadınların da AK Parti’yi büyük oranda terk ettiği çıktı ortaya. Eğer cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırsa AK Parti’yi kötü bir sürpriz bekliyor.

Gezici Araştırma’nın Mayıs anketinde “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa hangi adaya oy verirsiniz” sorusuna yanıt arandı… Dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Gezici Araştırma Merkezi, 2280 kişi ile mayıs ayında yaptığı anketi açıkladı. Araştırmada gençlerin ardından kadınların da AK Parti’den koptuğunu ortaya koydu. 

Ankete göre ikinci tura CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan kaldığı takdirde oy dağılımı ise şöyle oldu:

Kılıçdaroğlu: 44,8

Erdoğan 43,1

Kararsızlar: 12,1

Kararsızların son durumu

Seçmenin yüzde 85-87’sinin oy rengini belirlediğini belirttiği ankette kararsız yüzde 12-14 bandındaki seçmenin büyük çoğunluğunun gençlerden meydana geldiği dikkat dikkat çekti. Rapora göre kararsızların % 75’inin 18-36 yaş arası gençlerden oluştuğu kaydedildi.

Kararsızların öncelikli sorunları ise şöyle sıralandı: İşsizlik, ekonomi ve gelecek kaygısı.

Kadınlar Ak Parti’yi terk etti

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı ve Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici kadınların da AK Parti’den uzaklaştığını kaydetti.

Gençlerin ardından kadınların da yüzde 10 ve 15’inin AK Parti’den koptuğunu belirten Gezici’nin mesajı şöyle:

“Türkiye’de kadınlar, seçimler için önemli bir potansiyele sahip. Kadınların tutumlarının ne yönde değiştiği, yapılacak seçimlerin sonuçlarının ne olacağına dair de bir fikir veriyor. Öyle ki şuan baktığımızda, kadınlarda dikkate değer bir tutum değişikliğinin yaşandığını görebiliyoruz. Ve bu tutum değişikliğinde esas payı ise ev kadınları oluşturuyor. AK Parti söz konusu olduğunda, bu partiye daha önce destek veren kadınların yaklaşık yüzde 10-15’nin partiden kopmaya başladıklarını görebiliyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri