Ana SayfaTürkiyeGol geçersiz! İbrahim Turhan Nurettin Canikli'yi ofsaytta yakaladı

Gol geçersiz! İbrahim Turhan Nurettin Canikli’yi ofsaytta yakaladı

Fitch'in Türkiye kredi açıklaması için 'üst akıl' diyen Nurettin Canikli'ye cevap İbrahim Turhan'dan geldi.

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu açıklamasının ardından AK Partili Nurettin Canikli’den ilginç bir açıklama geldi. Canikli’nin ardından da Gelecek Partili İbrahim Turhan Canikli’yi ofsayta düşüren bir bilgiyi paylaştı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, 320 milyar metreküplü doğalgaz keşfinin hemen ardından Fitch’in Türkiye açıklaması kasıtlı buldu. Canikli “Neden şimdi yapıyor bu açıklamayı” dedi ama Gelecek Partili İbrahim Turhan Fitch’in açıklamasının tarihinin 19 Aralık’ta belirlendiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi not görünümünü negatife çevirmesine tepki göstererek, yapılan açıklamanın zamanlamasına dikkat çekti.

Canikli doğal gaz müjdesinin ekonomide doğurduğu olumlu havayı bozmak için Fitch’in devreye sokulduğunu iddia ederken, Gelecek Partili İbrahim Turhan ise Canikli’ye ilginç bir hatırlatma yaptı. 

Twitter hesabından açıklama yapan Canikli, şunları yazdı:

“ÜST AKILA SUÇÜSTÜ”

“320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfinin Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmasından hemen sonra Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi not görünümünü durağandan negatife indirdiğini açıklıyor.

Neden şimdi yapıyor bu açıklamayı? Nedeni çok basit: Doğalgaz rezervi keşfinin açıklanması çok olumlu bir hava oluşturdu. Bu olumlu havanın ekonomiyle ilgili beklentilere de yansıması kaçınılmazdır. Tam da bu noktada Fitch devreye sokuluyor ve ekonomik beklentilerin iyileşmesinin önünü kesmeye çalışıyor. Fitch’in görünümü negatife çevirmesine gerekçe olarak belirttiği hususlar bugün ortaya çıkmış değil. Aylardan beri konuşuluyor. Üst aklı bulmakta zorlananlar için işte size bir suçüstü hali daha.

Fitch’in bu açıklamasını, Joe Biden’ın, Erdoğan’ı devirmek için Türkiye’deki muhalefete destek verdikleri açıklamasından ayrı düşünmek mümkün değildir. Demek ki bunlar, hedeflerine ulaşmak için ekonomimiz üzerinde operasyon yapmaktan vazgeçmemişler.”

Fitch aslında tarihi önceden ilan etti

Canikli’nin iddiasına cevap veren Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı Gelecek Partili İbrahim Turhan ise “Evet, gerçekten de nedeni çok basit…“ diyerek, Fitch’in 19 Aralık 2019 tarihinde ilan etmiş olduğu “2020 Yılı Ülke Rating Açıklama Takvimi”ndeki ilgili sayfayı paylaştı.

İbrahim Turhan’dan Canikli’ye yanıt

Turhan’ın paylaşımı şöyle:

“’Neden şimdi yapıyor bu açıklamayı? Nedeni çok basit: …’

Evet, gerçekten de nedeni çok basit. Çünkü, 19 Aralık 2019 tarihinde ilan etmiş oldukları “2020 Yılı Ülke Rating Açıklama Takvimi’nde böyle söylemişlerdi. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp…”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri