Ana SayfaTürkiyeGörme engellilerin okul hayatı! Engeller düşüncede başlar

Görme engellilerin okul hayatı! Engeller düşüncede başlar

Erzurum Atatürk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü ve Açık öğretim Sosyolojik lisan programı okuyan görme engelli Ömer Faruk Bektaş azmiyle engelli arkadaşlarına örnek oluyor.

Atatürk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birinci sınıf öğrencisi Ömer Faruk Bektaş görme engeli olmasına rağmen hayata dört elle sarılarak kendisini her yönde geliştiriyor. İnsanları birbirinden ayıran hiçbir farkın olmadığını düşünen Bektaş, “Beni senden ya da seni benden ayıran pek fazla bir ayrım yok. Her şey aynı. Mesela bir buçuk aydır ney öğreniyorum. Çoğu engelsiz insan bunu denemiyorlar bile. Bu tarz uğraşlar çok güzel şeyler. İstedikten sonra yapıyorsun ve yaptığını gördükçe de daha iyisini yapmak için uğraşıyorsun.” dedi. 5 yaşında kafatasında bulunan bir rahatsızlıktan dolayı yüzde 90’lık bir görme kaybı yaşayan Ömer Faruk Bektaş, eksikliğin her yerde olduğunu belirtiyor.

Engelliler açısından engelli yaşam nedir?

Kendisinde olduğu kadar başka insanlarda da eksikliğin olduğunu vurgulayan Bektaş, “Erzurum’da insanlar bir görme engelli insanı görmeye alışkın değiller. O yüzden insanların garipsemesiyle karşı karşıya kalıyorsun. Erzurum’da eğer nerede ne yapacağını, nasıl hareket edeceğini bilirsen, nerede yaşarsan yaşa pek fazla bir sorunla karşılaşmazsın aslında.” dedi. Birçok aktiviteye katılan Ömer arkadaşları ve hocalarıyla da etkili diyaloglar kurarak onları şaşırtmayı başarıyor. Ney kursuna giden Ömer Faruk Bektaş boş vakitlerini de iyi değerlendirdiğini anlatarak, “Boş durmayı seven bir insan değilim. O yüzden ney öğreniyorum, sporculuk yapıyorum, tiyatro ve sinemaya gidiyorum. Hatta yeni bir tiyatro ekibine girmeye başladım. Küçük çaplı oyunlar düzenlemeye başladık.” şeklinde konuştu.

Engelli ve engelsiz tüm insanlara örnek teşkil eden Ömer Faruk Bektaş, “Her ne olursa olsun insanlar aynı. İnsanlar eşit. Bunu bilerek yaşayalım yeterli” dedi.

Haber ve fotoğraf: Musa Mutlu Yılmaz

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz