Ana SayfaTürkiyeGül, Akşener, Babacan ve Yavaş'tan Ayasofya yorumu

Gül, Akşener, Babacan ve Yavaş’tan Ayasofya yorumu

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay’ın gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise imzaladığı kararname ile resmi olarak camiyi ibadete açtı. Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması kararıyla ilgili, siyasi parti liderleri ve belediye başkanlarından yorumlar gelmeye devam ediyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kişisel Twitter hesabı üzerinden kararı değerlendirerek “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması hayırlı olsun. Bu tarihi karar aziz milletimizi mutlu etmiştir. Emeği geçenleri tebrik ederim.” ifadeleriyle memnuniyetini dile getirdi.

Kararı olumlu karşılayan isimlerden birisi de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu. Akşener de kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “#AyasofyaCamii hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan da yaptığı açıklamada şunlara söyledi: “Ayasofya’nın ibadete açılması hayırlı olsun. İnsanlığın ortak tarihi mirası olan bu eşsiz yapının korunması ve geleceğe taşınması için her türlü çabayı göstereceğiz.”

Karara ilişkin memnuniyetini ifade eden bir diğer isim ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Yavaş, kişisel Twitter hesabı üzerinden temennilerini şu şekilde paylaştı: “Danıştay’ın Ayasofya ile ilgili verdiği kararın ülkemize, milletimize ve İslâm alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu sessiz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesiyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmaktan kaçındı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri