Ana SayfaTürkiyeGüler misin ağlar mısın? Çalışma Bakanı Selçuk: Avrupa'da asgari ücreti en fazla...

Güler misin ağlar mısın? Çalışma Bakanı Selçuk: Avrupa'da asgari ücreti en fazla artıran ikinci ülkeyiz

Türkiye’de belirlenen açlık sınırı, geçim sıkıntısı nedeniyle ana haberlere kadar yansıyan büyük trajediler ve davalık olan insan sayısının artık milyonlarla ifade edilmesi… Bütün bu gerçekler ortadayken Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’in asgari ücretle ilgili sözleri tartışmalara neden olacak cinsten.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2020 yılının ilk yarısına ilişkin açıkladığı Avrupa ülkelerindeki asgari ücret verilerini değerlendirdi.

Asgari ücretin 2020 yılı için brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 lira olarak belirlendiklerini hatırlatan Selçuk, Türkiye’deki asgari ücretin birçok AB üyesi ülkeye göre daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Bu durumu Eurostat’ın açıkladığı verilerin de teyit ettiğini ifade eden Selçuk, şöyle konuştu:

“2019 yılında net 2 bin 20 lira olan asgari ücreti, 2020 yılında yüzde 15 artış yaparak net 2 bin 324 liraya yükselttik. Böylece, enflasyonun yaklaşık 3 puan üzerinde sağlanan artış ile Avrupa’da asgari ücreti geçen yıla göre en fazla yükselten ikinci ülke olduk.”

Selçuk, “Türkiye, 2020 itibarıyla uygulanan asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre İspanya, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan ve Bulgaristan’ın da aralarında olduğu birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre karşılaştırmasına baktığımızda AB’ye üye 27 ülke arasında 2015 yılında 15’inci sırada, 2019 yılında 10’uncu sıradayken bu yıl ülkemiz 8’inci sıraya yükselmiş durumda” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri