Ana SayfaTürkiyeTiyatrocu Gülriz Sururi hayatını kaybetti

Tiyatrocu Gülriz Sururi hayatını kaybetti

Ünlü tiyatrocu ve oyuncu Gülriz Sururi hayatını kaybetti. Gülriz Sururi bir süredir hastanede tedavi görmekteydi. Gülriz Sururi’nin ölüm nedenine ilişkin hastaneden bir açıklama henüz yapılmadı. Dün hayatını kaybettiği öğrenilen ve bugün son yolculuğuna uğurlanan Gülriz Sururi için çok sayıda ünlü başsağlığı mesajı paylaştı.

Yaşadığı hayat tiyatroya ve sanata adanmış bir hayat olarak özetlenebilecek Gülriz Sururi bugün sessiz sedasız toprağa verilip son yolculuğuna uğurlandı.

Gülriz Sururi’nin ölüm nedeni

1929 doğumlu 90 yaşındaki Gülriz Sururi’nin ailesi de kendisi gibi sanatla içli dışlı insanlardı. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah’tır. Türk izleyicinin hafızasında Gülriz Sururi A La Luna adındaki yemek programıyla yer etti. Uzun yıllar ünlü isimleri programında ağırlayan Gülriz Sururi eşi Engin Cezzar da 28 Ocak 2017 tarihinde hayatını kaybetmişti.

Gülriz Sururi’nin hayatı

İlk kez 1942’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

1962’de tiyatrocu Engin Cezzar’la evlendi. Aynı yıl eşi ile bilrikte Küçük Sahne’de Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966’da “Teneke” oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı’nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği’nce “Yılın Kadını” seçildi. Haldun Taner’in yazdığı, Genco Erkal’ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964’te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan “Keşanlı Ali Destanı”‘nda “Zilha” rolündeki başarısıyla ünü arttı.

1971’deHint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan’la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz