Ana SayfaTürkiyeGültekin Uysal'dan devri sabık uyarısı: Suç varsa cezası da olacak

Gültekin Uysal’dan devri sabık uyarısı: Suç varsa cezası da olacak

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, devri sabık açıklamasıyla gündem yarattı.

İktidarın “Ekonomik kurtuluş savaşı” söylemini “Laf salatası” olarak değerlendiren Uysal, Ağar ve DP Genel Başkanlığı’nı yaparken AKP’ye geçen Süleyman Soylu’yu isim vermeden eleştirerek, “Başka tercih yapanlarla ilgili partinin, hala bütün olumsuzluklara rağmen mücadele veren insanların öfkesi var. O gidenlerin hiçbirinin kamuoyuna önüne çıkıp söz söyleme salahiyeti kalmadı. Çünkü öyle bir vebale ortak oldular” diye konuştu. Devri sabık yaratacaklarını vurgulayan Uysal, “Ortada suç varsa cezası da olacaktır” düşüncesini dile getirdi.

DP Genel Başkanı Uysal, parti genel merkezinde, T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu ve T24 muhabiri Eray Görgülü’nün sorularını yanıtladı  .

Uysal, dönem dönem tartışılan, DP’nin Cumhur ittifakı ile temas kurduğu, kurabileceği iddiaları için, şöyle konuştu:

“Böyle hiçbir düşüncemiz olmadı, çok net. Bir şahıs partileri vardır bir de partiler vardır. Burası bir parti. Bizim gibi geçmişi olan partilerin, 70 yılı aşan, CHP de öyledir, hissedarı çoktur. Genel başkanlar, partinin üst kurulları elbette kararlar alırken yetkiye sahiptir ama sınırsız bir yetkiye sahip değildir. Neticede biz çok kategorik olarak bugünkü iktidarın sadece bugününü değil, 3 Kasım 2002 tarihinden itibaren karşımızdaki zihniyeti tanıyoruz. Birilerinin öyle onlara bu güruhtan demokrasi şampiyonu çıkarmak için alan açtıkları dönemlerde bile bunların demokrasiyi konjonktürel bir program olarak gördüğünü, demokrasi ve hukuk onların lehine işliyorsa kabullendiklerini, işlemiyorsa hiçbir şekilde bu kavramlara sadakati ve inancı olmadığını söylüyorduk. O gün de teşhisimiz oydu, bugün de bu. O açıdan kapılarımızı da hiçbir zaman ahbap çavuş ilişkileriyle esnetmek gibi niyetimiz yok.

Katkısı olanlarla hesaplaşılacak

Bugün Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en büyük siyasi ve iktisadi buhranını yaşıyor, bunu yaşatanlara karşı tarih önünde sorumluluğumuz var. Bu zaman dilimi içerisinde bu iktidarın bir heyulaya dönüşmesi noktasında katkı sağlayanlarla ilgili de toplum, eninde sonunda bir hesaplaşma yapacaktır. Tarihimizde fetret dönemleri vardır. AK Parti dönemi de cumhuriyetin fetret dönemidir. O açıdan ısrarla ifade ediyoruz. Devri sabık yaratacağız. Hem siyasi hem de hukuki olarak ortada bir suç varsa bunun mutlaka bir cezası olacaktır. Yapanın yanına kar kalırsa bundan sonra başkalarının da tevessül edeceği bir süreç olur. Türkiye’nin en büyük meselesi bir iklim değişikliği meselesi, bunun da en büyük kaldıracı iktidar değişikliği.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri