Ana SayfaTürkiyeGünay Kaya Erzurum Türk Ocaklarında iklim değişikliğini anlattı

Günay Kaya Erzurum Türk Ocaklarında iklim değişikliğini anlattı

Türk Ocakları Erzurum Şubesi’nin Cumartesi sohbetleri kapsamında bu haftaki konuğu Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Günay Kaya oldu. Kaya iklim değişikliği konusunda konferans verdi.

İklimdeki değişikliklerin geçmişte doğal olarak oluştuğunu ama 19. yüzyıldan sonra insanların buna katkısı olduğunu söyleyen Kaya “Geçmişte doğal olarak iklimde değişmeler oldu. Fakat 19. yüzyıldan sonra insanların buna bir oranda katkısı oldu. Nüfusun artması, sanayileşmenin başlaması, ortamdaki karbondioksit oranının artması iklim değişmesinde etkili oldu” şeklinde konuştu.

Günay Kaya’dan fosil yakıt uyarısı

Fosil yakıtların kullanımının iklim değişmesindeki en büyük faktör olduğunu belirten Kaya özellikle araçların, fabrikaların, fosil yakıtların ormanların yok edilmesinin atmosferi kirleten unsurlar olduğunu vurguladı. 21. yüzyılın en büyük tehlikelerinden birinin iklim değişikliği olduğunu söyleyen Kaya “21 yüzyılın en büyük tehlikelerinden biri iklim değişikliğidir. Çünkü iklim değişikliği kuraklaşmaya, tatlı su kaynaklarının azalmasına, sosyal ekonomik kayıplara neden olacak, tarımsal ürün yetiştiriciliği değişecek, hayvanların türleri uzun bir süreçte yok olacak.” diye konuştu.

Günay Kaya. İklim değişikliği tehlikesinin farkına varmalıyız

Doç. Dr. Günay Kaya iklimde sıcaklığın artışına doğru bir gidişatın söz konusu olduğunu, bunun temel belirleyicilerinin nüfusun, sanayinin, otomobillerin kirletici gazların artması olduğunu söyledi.

“Bu tehlikenin farkına varılmalı” diyen Kaya “Dünya uluslararası çapta 1992 yılında bu tehlikenin farkına vardı. Ülkeler toplandı küresel ısınmaya karşı bir takım tedbirlerin alınması gerektiğine karar verildi. Fakat bu çok kolay olmuyor. Günümüzde bile bu iklim zirvelerinin çok başarıya ulaştığını söylemek mümkün değil. Çünkü ülkelerin maddi ekonomik çıkarları bu tür şeylerin önüne geçiyor. Hiçbir ülke ekonomik getirisinden gelirinden taviz vermek istemiyor. Genelde eski sistemler oturtulmuş fabrikalar tesisler var. Bunlar fosil yakıtlara dayanan sanayi tesisleri olduğu, kimse bunlardan bir değişim sürecine giripte yenilerini oluşturmadığı için bu halledilmiş değil” dedi.

Kaya: Amerika anlaşaya varmak niyetinde değil

Çok sayıda iklim zirvesi yapıldığını fakat şu ana kadar iklim zirvelerinin başarılı olmadığını ifade eden Doç. Dr. Kaya “1997 yılında Kyoto denilen bir protokol yapıldı. Atmosfere çok fazla kirli gaz salan ülkelerin cezalandırılması, bir takım tedbirlerin alınması kararlaştırıldı. Tabi bu uygulanmadı. Ve hala devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelere bir süre tanındı. Güney Kore, Meksika, Çin gibi. Amerika bu protokolleri imzalamadı. Amerika küresel ısınma konusunda anlaşmaya varmak istemiyor. Çünkü ekonomisi çok fazla etkilenecektir. İklim değişikliği ile ilgili zirvelerden biride İstanbul’da yapıldı. 2015’te Paris’te yapıldı. Bu zirveler sanayi tesislerinin fosil yakıtlardan vazgeçmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını yönlendirmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Havayı en fazla kirleten ülkeler: ABD, Çin ve Rusya

Atmosfere salınan gazlar itibariyle ülke sınıflamasında havayı en fazla kirleten ülkelerin ABD, Çin ve Rusya olduğunu söyleyen Kaya, önüne geçilmezse 2050 yılına kadar hava sıcaklığının 2 derece artacağını, bunun da tatlı su kaynaklarının azalmasına, kuraklaşmaya, tarımsal ürünlerin değişmesine hayvanlarının bir kısmının yok olmasına sebep olacağını belirtti.

Ardından iklim değişikliğinin uzun bir süreçte gerçekleşeceğini, bugünden yarına yaşanmayacağını ekledi.

Konferansın sonunda Erzurum Türk Ocakları Başkanı Avukat Nizam Işık tarafından Doç. Dr Günay Kaya’ya katılım belgesi verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz