Ana SayfaTürkiyeGüneri Cıvaoğlu AK Parti'nin 'beyaz saçlılar' hamlesini yazdı

Güneri Cıvaoğlu AK Parti’nin ‘beyaz saçlılar’ hamlesini yazdı

Milliyet gazetesinin usta ismi yazar Güneri Civaoğlu, 23 Haziran seçimlerine doğru yaklaştıkça eski Ak Partili isimlerin Abdullah Gül’ün desteği ile yeni bir parti kuracakları söylentilerinin arttığını belirtti. Cıvaoğlu Ak Parti’nin böyle bir hamle karşısında eski üyelerine dost eli uzatma stratejisi uygulamak istediğini anlatan bir yazı kaleme aldı.

Güneri Civaoğlu, “Yüzde değil, binde” başlıklı yazısında Ak Parti’nin “beyaz saçlıları yeniden kazanma” hamlesi olarak Bülent Arınç, Cemil Çiçek gibi eski Ak partili isimlere zarif söylemler kullanarak dost eli uzattığını vurguladı. Civaoğlu’na göre 23 Haziran seçimleri öncesi AKP’nin dost eli uzatma hamlesi dikkat çekti. Civaoğlu, Ak Parti’nin ağırlıklı ismi olan Ali Babacan’ın Abdullah Gül’ün desteğini de alarak yeni bir parti kuracağı söylentilerinin çıktığını ve Ak Parti’nin de bu söylentilere karşılık eski yol arkadaşlarına dost eli uzattığını belirtti. Civaoğlu’na göre Ak Parti’nin kuruluşundan itibaren ağırlıklı olan bu isimlerin yeniden Recep Tayyip Erdoğan ile çalışmaları, yeni parti girişimlerini askıya alabilecek etkiler oluşturabilir.

Güneri Cıvaoğlu’nun yazısının bir kısmı şu şekilde;

Yüzde değil, binde
AK Parti’de “beyaz saçlıları yeniden kazanma” hamlesi…
Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Faruk Çelik gibi isimler zarif söylemle “onore ediliyor.”
Bazıları “Yüksek İstişare Kurulu” üyeliklerine getirildi.
İkisi ise kamu bankaları yönetim kurullarına…
23 Haziran seçimleri öncesi bu “el uzatma hamlesi” dikkat çekici.
Nedenleri üzerine yorumlar yapılmakta.
Şöyle ki…

1- YENİ PARTİYE ÖNLEM
“AK Parti’nin ağırlıklı ismi Ali Babacan’ın bir parti kuracağı, arkasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün olduğu” yolundaki fısıltılar 23 Haziran yaklaşırken yoğunlaşıyor.
Böylece “küskün AK Partililer” diye adlandırılan kesimin önünde bir hedef olmasının safları sıklaştırdığı konuşulmakta.
Bazı yorumlara göre “beyaz saçlılar hamlesi” bu saflarda çözülme etkisi yapmak amaçlı.
“Yeni bir parti” gibi soyut bir beklenti yerine somut AK Parti’yi küskünlere bir kez daha “çekim merkezi” yapmak stratejisi mi?
Böyle bir kazanımı olabilir.
Ama…
Adları açıklananlar zaten Ali Babacan’ın kuracağı söylenen parti “aurasında” değillerdi.
Artık açıktan açığa muhalefet yapan AK Parti’nin Binali Yıldırım öncesi Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu tarafından kurulacak parti için de akla gelen isimler değillerdi.
Bununla beraber, AK Parti’nin kuruluşundan itibaren ağırlıklı olan bu isimlerin yeniden Recep Tayyip Erdoğan karargâhında yer almaları yeni parti girişimlerine “caydırıcı” denebilecek yan etkiler yapabilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz