Ana SayfaTürkiyeHabertürk’ü yalnızca RTÜK mü cezalandırıyor? Gazeteci Hasan Basri Akdemir’den dikkat çekici araştırma!

Habertürk’ü yalnızca RTÜK mü cezalandırıyor? Gazeteci Hasan Basri Akdemir’den dikkat çekici araştırma!

Hasan Basri Akdemir, reklam adaletsizliğini ortaya çıkarttı.

Habertürk, son dönemde RTÜK’ün uyguladığı orantısız ve haksız olarak nitelendirilen cezalar ile gündeme geliyor.

Kamuoyunda sıklıkla RTÜK’ün uyguladığı cezaların siyasi olduğu iddia edilirken, Habertürk’ün iktidara yakın kuruluşlarca ekrana taşınmayan muhalif isimleri ekranlara taşıdığı için bu tür yaptırımlara maruz kaldığı konuşuluyor.

Tartışmaların odağındaki Habertürk’le ilgili çarpıcı bir veri de, Gazeteci Hasan Basri Akdemir’den geldi. Yaptığı araştırmaları Twitter’dan paylaşan Akdemir, Habertürk’e uygulanan reklam adaletsizliğini gözler önüne serdi.

İşte Akdemir’in söz konusu açıklamaları:

Habertürk’ü yalnızca RTÜK mü cezalandırıyor? Her yıl dikkatle incelediğim ve her yıl daha da kötüye giden TV ve gazete reklam dağıtım verilerinde bu yıl dikkatimi en çok çeken kanal Habertürk oldu.

Devletin, TMSF’nin ya da Türkiye Varlık Fonu’nun güdümünde olan, Çaykur, Eti Maden, Bellona, Erciyes Anadolu Holding, THY, Emlak Katılım, Emlak Konut, TOKİ, Mondi, Türk Telekom, Turkcell, İstikbal, Uğur Soğutma, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım’ın TV’lere verdiği reklamlar…

Emlak Katılım, Emlak Konut, Mondi, Eti Maden, Bellona, Erciyes Anadolu Holding, Türk Hava Yolları, İstikbal ve Ziraat Katılım reytin oranı en iyi olan haber kanalı Habertürk’e 2020 yılında 1 saniye bile reklam vermemiş.

TOKİ yalnızca 440 saniye reklam vermiş. Muadili NTV 7.605 saniye reklam almış. Mesela Ulusal Kanal 10.835 saniye reklam almış. Yerel kanalların da TOKİ’nin havuzunda olması dikkatimi çekti.

Vakıf Katılım 1300 saniye Habertürk’e reklam vermiş. Mesela A Para 17.867 saniye. Hadi o ekonomi kanalı, Vakıf Katılım’ın o kadar reklam vermesi doğal. Habertürk ile aynı grupta olan ekonomi kanalı HT Bloomberg yalnızca 650 saniye reklam alabilmiş.

Bengü Türk TV’ye 105.175 saniye reklam veren Türk Telekom, Habertürk’e 36.279, Akit TV’ye 256.231 saniye reklam veren Turkcell ise Habertürk’e 35.424 saniye reklam vermiş.

Tabii bunlar bir genelleme değil. Uğur Soğutma 9.050 saniye, Çaykur 7.637 saniye Habertürk’e reklam vermiş.

Velhasıl sadece RTÜK ceza vermiyormuş kanallara. Habertürk örneği çarpıcı ama hiçbir geçim kaynağı olmayan ve çok daha zor durumda olan kanallar ve bundan etkilenen gazeteciler var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri