Ana SayfaTürkiyeHabibe Başer'den Erdoğan'a çağrı: Kadınlar haklarını özgürce kullansınlar istiyoruz. Kadınlar yaşasın diyoruz!...

Habibe Başer’den Erdoğan’a çağrı: Kadınlar haklarını özgürce kullansınlar istiyoruz. Kadınlar yaşasın diyoruz! Biz buradayız, siz neredesiniz?

Gelecek Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Habibe Başer, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü için 3 dakikalık bir video yayınladı.

Erdoğan’ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını eleştiren Habibe Başer, iktidardan kadınları korunması için beklenen adımların gelmediğini belirtti.

İşte Habibe Başer’in o konuşması:

Bugün şiddet konusunda Dünya ülkelerine örnek bir tabloyla, ülkemizdeki kadın politikalarıyla gurur duyabilseydik keşke.

Ama maalesef bilançomuz ağır, çünkü iktidara ve yetkililere baktığımızda kadına yönelik şiddete karşı aktif ve etkin bir mücadele göremiyoruz. Aksine, iktidar yetkililerinin hiçbir konuda olmadığı gibi, kadın konusunda da müspet bir adımı olmadığı net. O kadar ikaz etmemize rağmen İstanbul Sözleşmesinden bir gece hukuka aykırı bir şekilde Cumhurbaşkanı Kararı ile çekildiğimiz ilan edildi. O tarihten bugüne kadar 100’ün üzerinde kadın öldü, öldürüldü.

İstanbul Sözleşmesi tartışmaya dahi kapalı dedik, kadını, aileyi, çocukları koruyor, İstanbul Sözleşmesi’ne dokunma dedik. Bir inat uğruna ‘biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız.’ dediniz. Sayın Erdoğan, kadını, çocuğu, aileyi koruyan ve aile içinde şiddetin engellenmesinin teminatı olan İstanbul Sözleşmesi’nden, yüzlerce, binlerce kadının haklarından kimlerin gönlü olsun diye vazgeçtiniz? ‘‘Eğer, böyle bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa biz bu sözleşmenin daha adilini, daha güzelini, güçlüsünü kalkarız, Ankara Sözleşmesi diye hazırlarız, onunla beraber yola devam ederiz.” Bakın sözlerinizin üzerinden aylar geçti. Soruyoruz Sayın Cumhurbaşkanı siz neredesiniz?

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan 20 Martta bir açıklama yapmış ve İstanbul Sözleşmesine ihtiyaç olmadığını Ankara Mutabakatı hazırlıkları yaptıklarını söylemişti. Aradan aylar geçti ne bir çalışma ne de bir mutabakat göremiyoruz. Daha kaç kadının ölmesi gerekiyor hata yaptık demeniz için?

Şimdi soruyoruz size hangi kapalı kapılar ardında, hangi hesaplarla ve art niyetlerle, kadınların hayatını hiçe sayarak bu adımları attınız?

İktidar yetkililerin bu hareketlerine ve duyarsızlıklarına karşı biz buradayız ve kadınlara eşit istihdam diyoruz, kadınlara sosyal hayatta eşit imkanlar diyoruz, kadınlar haklarını özgürce kullansınlar, kadınlar yaşasın diyoruz ve gece gündüz biz bunun için mesai harcarken, siz sayın yetkililer, görevinizin gereğini yapmaktan neden imtina ediyorsunuz?

Gelecek Partisi olarak biz, kadınların insan onuruna yakışır bir hayat yaşaması için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Kadına yönelik her türlü şiddetle ülke sathında daima mücadele edeceğiz. Hiçbir kadın yalnız değildir. Kadın bir bireydir ve şiddetsiz bir toplumda yaşamak en temel hakkıdır.

Cinsiyete dayalı ayrıma, iktidar şiddetine, erkek şiddetine, tacize, tecavüze itiraz ediyoruz. Gelecek Partisi Kadın Politikaları olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde, her gün olduğu gibi, mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenlemelerin ve değişikliklerin karşısında durmaya devam edeceğiz, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri