Ana SayfaTürkiyeHacı Ömer Özden ile Erzurum'un adetleri meselesi ve Arefe Hamamı

Hacı Ömer Özden ile Erzurum’un adetleri meselesi ve Arefe Hamamı

Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Erzurum’da Ramazan kitabının yazarı Hacı Ömer Özden Medya Notu’na Erzurum’un adetlerini anlattı.

Nesilden nesle aktarılan adetlerimiz dahilinde saygı duymak, hoşgörü, anlayış, ahlak, yaşam tarzı gibi manevi duygular yer alır. Örf ve adetlerimizi birbirinden ayıran nokta; örf, toplumun genelini oluşturan bireylerin beraberce uydukları kurallar ve alışkanlıklar iken adet, toplumu oluşturan bireylerin yaşam tarzlarının çevre faktörleri ile oluşmasıdır.

Erzurum’da değişmeyen ve belki de yıllar geçse de değişmeyecek olan bir gelenekten, Şifalı Şerefe ve Arefe Hamamı’ndan bahsetmek istiyorum. Konu hakkında 2013 yılında Erzurum’da Ramazan adlı bir kitap yayınlayan Prof. Dr. Ömer Özden hocaya sorduk. Nedir bu Arefe Hamamı adeti.

Erzurum’da şifalı olduğuna inanılan şerefe ve arafa suyu ile yıkanmak… Bayramın şerefiyle şereflenmek veya ara­fa günkü suların zemzem suyu ile karışmış olduğu inancından hareketle zemzem suyuyla yıkanmış olmak… 1960 ve 1970’li yıllarda şimdiki gibi şofbenli ban­yolar bulunmadığı için hamamlar revaçta idi.

Şerefe ve arafa (arefe) günü akan suların bir kutsiyeti olduğuna inanılırdı. Şerefe gecesinde kadınlar, eğer bayram işlerini tamamlamışlarsa ka­dın hamamlarına ve erkekler de erkek hamam­larına giderek şerefe sularıyla yıkanırlardı.

Özellikle çocuklar ya şerefe günü şerefe sularıyla ya da arafa günü arafa sularıyla evde yıkanırlardı. Böyle bir yol takip edilmesinin nedeni, şerefe suyuyla yıkanan çocukların bayramın şerefiyle şereflenmesini veya ara­fa günkü suların zemzem suyu ile karışmış olduğu inancından hareketle zemzem suyuyla yıkanmış olmalarını sağlamak içindir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz