Ana SayfaTürkiyeHak-İş'ten açıklama: Pandemi döneminde 2 milyon işçi ücretsiz izne çıkarıldı

Hak-İş’ten açıklama: Pandemi döneminde 2 milyon işçi ücretsiz izne çıkarıldı

Nisan ayında yapılan düzenlemeyle getirilen tek taraflı ücretsiz izin uygulamasının ardından, Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon işçi ücretsiz izne çıkarıldı

Pandemi dönemindeki çalışma hayatının sorunlarına değinen Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan önemli açıklamalarda bulundu.

Arslan,

Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon işçinin pandemi döneminde ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı. Arslan, kayıt dışı istihdamın yüzde 3,9 oranında azaldığına da dikkat çekti.

Milli Gazete’de yer alan habere göre; EMD Başkanı Turgay Türker, görüşmede yaptığı açıklamada son dönemde işsiz kalan gazeteci sayısının arttığını vurguladı. Türker, “İşini kaybeden arkadaşlarımızı meslekten uzak tutmamak için onlara yeni bir haber platformu yaratmak istiyoruz. Maalesef insanlarda iş korkusu son dönemde arttı” dedi.

Arslan da 1990’lı yıllarda doğrudan çalışma hayatına yönelik istihdam edilen çok sayıda gazeteci olduğunu belirterek, “Alanda uzmanlaşmış arkadaşlarımız kamuoyu için çok önemliydi. Artık çalışma hayatında olanı biteni ekonomi muhabirleri üzerinden takip ediyoruz. Bu dönemde ayakta kalmak başarı. Mevcut durumu muhafaza etmek bile başarı sayılır” diye konuştu.

Hak-İş Başkanı Arslan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

2 milyon işçiye ücretsiz izin

“Biz şu anda insanların işini en azından koruma faaliyetleri üzerinde duruyoruz. Çalışanların işlerini korumak istiyoruz kısa çalışma ve ücretsiz izin dahil sorunlarımız var. Hükümetle yaptığımız görüşmelerde belli çerçeve üzerinde uzlaşılmıştı. O uzlaşmada kısa çalışma ödeneğinden yararlanma kolaylaştı ama istediğimiz noktaya getiremedik. ‘Halen çalışmakta olan herkesi buna dahil edelim geçiş dönemini böyle yürütelim’ dedik ama başarılı olamadık. Fakat istisnai durum olan ücretsiz izin konusu istisna olmaktan çıkarıldı. İşverenlere en kolay yol ücretsiz izin. Adam hiçbir riske girmeden şartlar yerine gelmediği gerekçesiyle işçileri ücretsiz izne çıkardı. Elimizdeki verilere göre toplam 2 milyon ücretsiz izin kullanan işçiden bahsediliyor… Ücretsiz izin İş Kanunu’nda işçi talebine bağlıdır.

Bazı işverenler istismar ediyor

Bazı işverenler kolay yolu seçerek ücretsiz izni tercih ediyor, istismar ediliyor. Kısa çalışmadan yararlanamayanlar için böyle bir düzenleme getirilmişti. Ama buna müeyyide konulması gerekiyordu. Maalesef öyle olmadı, durduramıyorsunuz. Bir de bunlar sendikaların olmadığı, örgütsüz işyerlerinde olduğu için kontrol edemiyorsunuz. Ücretsiz izin uygulaması toplu sözleşme sisteminin olmadığı işletmeler için uygulamaydı. 14 milyon çalışanın 2 milyonunun sendikalı olduğu bir ülkede onları denetlemek sağlıklı veri elde etmek çok zor. Ekim 2019’dan Ekim 2020 dönemine kadar olan rakam bu. Bunlar korkutucu rakamlar. Süre uzadıkça bu tür uygulamaların daha da artacağı endişesine gidiyoruz. Bakanın ifadesiyle 500 bin kişi işini kaybetti.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri