Ana SayfaTürkiyeHakan Çelik: ABD'nin Türkiye'ye Muz Cumhuriyeti muamelesi yapması

Hakan Çelik: ABD’nin Türkiye’ye Muz Cumhuriyeti muamelesi yapması

Posta yazarı Hakan Çelik, seçim tartışmaları sürerken Türkiye’nin ABD’nin hakemliğine ihtiyacı olmadığını yazdı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çok  köklü gelenekleri olan, çok büyük ve önemli bir ülke olduğunu belirten Hakan çelik, dünyanın farklı başkentlerinde 31 Mart seçimlerinin yakından takip edilmesini normal karşıladığını söyledi. Çelik ancak Türkiye’ ye Muz Cumhuriyeti gibi davranılmaması ve seçimlere müdahale niteliğinde açıklamalar yapılmaması gerektiğini söyledi.

Hakan Çelik, “Sürekli hukukun üstünlüğünden bahseden ABD, neden Türkiye’de hukuk sürecinin tamamlanmasını beklemiyor” diye sordu.

Hakan Çelik’in yazısının bir kısmı şöyle:

Türkiye’nin demokratik birikimine yakışan bir seçimi geride bıraktık. Vatandaşlarımız büyük bir heyecan ve olgunlukla sandığa gitti, gelecekleri için oy kullandı. Şimdi her seçimde olduğu gibi önceden ilan edilmiş olan itiraz ve değerlendirme takvimi işliyor. Neredeyse 70 yıllık bir sandık deneyimimiz var.

Türkiye Cumhuriyeti, bölgesinde köklü gelenekleri olan, çok büyük ve önemli bir ülke. Dünyanın farklı başkentlerinde 31 Mart seçimlerinin yakından takip edilmesini normal karşılıyorum. Ancak kabul edemeyeceğim şey, Türkiye’ye muz cumhuriyeti gibi davranılması ve seçimlere müdahale niteliğinde açıklamalar yapılmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen son ifadeleri böyle değerlendiriyorum.

Yakın geçmişte, 2000 yılındaki ABD başkanlık seçiminde de kıran kırana bir durum ortaya çıkmıştı. Al Gore ve George Bush’tan hangisinin kazanacağı, Florida’da yeniden sayılan oylara bağlıydı. Ellerinde büyüteçle oyları tek tek inceleyen sandık görevlilerinin fotoğrafları hafızalarımızda. O zaman kalkıp birileri çıksa ve ABD seçimleri hakkında yorum yapsa Washington bunu nasıl karşılardı?

Özetle söyleyeyim: Türkiye’de demokrasinin meşruiyet kaynağı ABD makamlarının yapacağı açıklamalar değildir. Türkiye’de seçmenlerin de siyasi partilerin de ABD’nin arabuluculuğuna ve hakemliğine ihtiyacı yoktur!

Hakan Çelik’in yazısının tamamını okuyabilirsiniz.

Haber: Merve Efe

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz