Ana SayfaTürkiyeHakan Temiztürk: AK Parti medyası AK Parti'ye oy kaybettirdi

Hakan Temiztürk: AK Parti medyası AK Parti’ye oy kaybettirdi

Medya çalışmalarıyla tanınan Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Hakan Temiztürk, editörümüz Sümeyye Kardaş’a önemli açıklamalarda bulundu. Hakan Temiztürk AK Parti’ye yakın görünen medyadaki bazı gazetecilerinin yaptıkları yanlışların doğrudan partiye zarar verdiğini savundu.

AK Parti’ye yakın medya Erdoğan’a ve AK Parti’ye yarardan sağlamaktan çok zarar veriyor olabilir mi?

“Son birkaç yıldır Ak Partinin medyayı kullanma konusunda isabetli davrandığını düşünmüyorum, yanlış tercihler yapıldığını zannediyorum. Ak Parti medyayı kullanma konusunda yanlış tercihler yapıyor. Bunun sebebi Ak Parti’yi destekliyor görüntüsü veren medyanın samimi olmaması. son birkaç yıldır medyada zaman zaman Ak Parti’nin aleyhine olabilecek işler yapılıyor. Bir taraftan Ak Partiyi destekliyor, Tayyip Erdoğancılık yapıyorlar. En büyük Erdoğancı benim edalarıyla hareket ediyorlar, yazıyorlar, yorum yapıyorlar, konuşuyorlar falan ama öbür taraftan çok yanlış paylaşımlarla, yanlış yazılarla üslup bozukluğuyla insanları itebiliyorlar. Yaptıkları yanlışlarda Ak Parti’nin aleyhine sonuçlara sebep olabiliyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya seyahatinde uçakta bulunanlara bir bakalım. 31 Mart seçimlerinden kısa bir süre sonra ‘Oylar İstanbul’da yeniden sayılacak’ deyip sonra yalanlayan Hilal Kaplan, ‘İstanbul’da 30 sandık başkanı gözaltına alındı’ haberini yapıp kaldıran Sabah gazetesinin genel yayın yönetmeni Erdal Şafak. Ülke TV’de konuk ettiği Ekrem İmamoğlu karşısında gazetecilik yerine particilik yapan Turgay Güler. Ve 31 Mart seçimlerinin ardından analizleriyle seçime darbe yapıldı diyen, alay konusu olan İbrahim Karagül. Bu fotoğraf size neyi anlatıyor?

Tayyip Erdoğan medyayı yeterince takip etmiyor. Kendisinin takip etmesi pek mümkün değil ama kendisine bu anlamda danışmanlık yapanların yeterince hassas davranmadıklarını Tayyip Erdoğan için çok da isabetli seçimler yapmadıklarını, kimin onun çevresi için iyi, kimin zararlı kötü olacağı konusunda doğru seçimlerde bulunmadığını düşünüyorum. Bu bakımdan da Ak Parti’nin medya ile ilişkileri medyadan yararlanma biçimi sorun oluşturuyor. Uçakta o tür gazetecilerin yer alıyor olması da bu bağlamda değerlendirilebilir. Tayyip Erdoğan’ın bu durumdan yeterince haberdar olmamasından kaynaklanıyordur.

Hakan Temiztürk: AK Parti medyası AK Parti'ye oy kaybettirdi

Hakan Temiztürk: Turgay Güler’in soruları Ekrem İmamoğlu’nun oylarını artırmış olabilir

Turgay Güler’in Ak Parti’ye yarayacağını düşünerek sorularla sıkıştırması, Ekrem İmamoğlu’nu daha mağdur daha mazlum bir pozisyona soktu ve onun oylarını arttırdı. Bu geçmiş yıllarda Ak Parti’nin kullandığı bir taktik, bir durumdu. Taktik değildi belki mağdur olduğunu savunuyordu, ve gösteriyordu. Tabanda bir işe yarıyordu. Taban buna inanıyordu. Tayyip Erdoğan şöyle zorluklar yaşadı. Zorlukların üstesinden geldi diye düşünülüyordu. Bu durum oyların artmasına sebep oluyordu. Ya da oy verenler Tayyip Erdoğan ve Ak Parti etrafında kenetleniyordu. Şimdi bu durum biraz Ekrem İmamoğlu’nun etrafında oluşmaya başladı. Yani medyada bu insanların Ekrem İmamoğlu ile ilgili bazen CHP ile ilgili yazılarında bazı paylaşımlarında Ak Partinin hassasiyetini çok gözetmeyen, kaba, hassasiyetten uzak, argo, küfür gibi türlü ifadeler kullanmaları Ak Parti’nin bir anlamda altını oydu, tabanını rahatsız etti.

Hakan Temiztürk: Ekrem İmamoğlu’nun Karadenizli olması oyların parçalanmasına sebep oldu

Hakan Temiztürk, Ekrem İmamoğlu’nun Karadenizli olmasının Tayyip Erdoğan ile oyların parçalanmasına sebep olduğunu söyledi.

“Bugün bir şekilde Binali Yıldırım kazanmış olursa bu Binali Yıldırım’a oy vermeyenler, Ak Partili olmayanlar için bir hak gaspı olarak değerlendirilecektir” diyen Temiztürk “Bu durumda sürecin iyi yönetilmesi lazım bu tabi yargının yapacağı iş. Bir usulsüzlük, bir sahtekarlık, yolsuzluk, oy çalması, oy kaydırması varsa bu zaten özellikle Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi örgütlü durum söz konusuysa başlı başına bir sıkıntı. Onun iyice ortaya konması lazım. Böyle bir durum olursa kimsenin bir şey diyememesi lazım, dememesi gerekir. Karşı tarafın da ‘biz hak etmiştik elimizden aldılar’ diyemeyecek şekilde bu işin sonuçlandırılması lazım. Hukuki sürecin yargı sürecinin çok sıkı, iyi bir şekilde takip edilmesi lazım. Bir açık kapı olmamalı yani. İşte insanlar ‘hukukla oynandı, mahkemeler dürüst karar veremedi’ düşüncesine sahip olmamalı. Ama bugünün kutuplaşmış siyasi ortamında toplumun bunu kabul etmesi çok kolay olmayacak yani onların işte ‘biz yenildik’ noktasına gelmesi çok mümkün görünmüyor. Hukukunun iyi işlemesi, dürüst bir şekilde sonuçlanması gerekiyor” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz