Ana SayfaMagazinHandan Ertuğrul neden öldü? Handan Ertuğrul kimdir

Handan Ertuğrul neden öldü? Handan Ertuğrul kimdir

Handan Ertuğrul neden öldü? Handan Ertuğrul kimdir? Usta tiyatro oyuncusu Handan Ertuğrul vefat etti. Detaylar ise haberimizde.

Handan Ertuğrul neden öldü? Handan Ertuğrul kimdir? Usta tiyatro oyuncusu Handan Ertuğrul vefat etti. Detaylar ise haberimizde.

Handan Ertuğrul neden öldü?

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu, Handan Ertuğrul bugün hayatını kaybetti. Handan Ertuğrul, yarın Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Devlet Tiyatrolarının ilk genel müdürü Muhsin Ertuğrul’un eşi, Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu Handan Ertuğrul İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Handan Ertuğrul’un cenazesi, 2 Nisan Cuma günü Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

HANDAN ERTUĞRUL KİMDİR?

1927’de İstanbul Fatih’te doğan sanatçı, ortaokula giderken Ankara Radyosu tiyatro kolunda çalıştı, eğitimine 1942’de Ankara Devlet Konservatuvarının Tiyatro ve Opera Bölümü’nde devam etti ve 1948’de buradan mezun oldu.

1949’da Devlet Tiyatrolarında stajyer olarak göreve başlayan, 1950’de sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli oldu.

Operada Mozart’ın “Figaro’nun Düğünü” eserinde “Barbarina” rolünü oynayan sanatçı, birçok müzikalde de önemli rollerde kendini gösterdi.

Türk tiyatrosunun başarılı oyuncularından biri olan Handan Ertuğrul, Goethe, İbsen, Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarında da görev aldı. Sesi ve oyunculuk gücüyle pek çok sanatçıya örnek olan Ertuğrul, 60’lı yıllarda Türk tiyatrosunun kurucu isimlerinden Muhsin Ertuğrul ile evlendi.

Handan Ertuğrul, “Faust”, “Köşebaşı”, “Çığ”, “Fatih”, “Çayhane”, “Genç Osman”, “Üçüncü Selim”, “Misafir”, “Cengiz Han’ın Bisikleti”, “Hizmetçiler”, “Kördüğüm”, “Andorra”, “Martı”, “Üç Kuruşluk Opera” başta olmak üzere pek çok temsilde görev aldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri