Ana SayfaTürkiyeHanslar anladı bizim Hasanlar anlamadı

Hanslar anladı bizim Hasanlar anlamadı

Amerikan Dışişleri Bakanlığı görevlisi John Sitilides’in sözleri gündeme bomba gibi düştü. Amerikan’nın Sesi’ne açıklamalarda bulunan Sitilides “Amerika için ideal olan Türkiye’nin savunduğu sıfır sorun politikası” dedi. Sitilides Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı’yken savunduğu sıfır sorun politikasının Türkiye için en ideal politika olduğunu belirtti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Dış Hizmetler Enstitüsü uzmanlarından John Sitilides, Amerika’nın Sesi’nden Dilge Temoçin’e konuştu.

Sitilides, Doğu Akdeniz ve Libya üzerindeki gerginliklerden Türkiye’nin dış politikasına kadar bir takım konu hakkında görüşlerini aktardı.

Sitilides bölgedeki tüm gelişmeler ışığında Türkiye ve ABD’nin daha dikkatli politikalar izlemesi gerektiğini savundu.

Sitilides: Amerika ve Türkiye için en ideal olan sıfır sorun politikası

John Sitilides, Türkiye’nin dış politikası hakkında şu görüşleri dile getirdi:

“Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ekonomisini resesyondan çıkaracak, potansiyel bir kredi balonundan çekecek, kuru dengeleyecek ve tüm Türkiye halkına uzun vadeli refah getirecek reformlarla ülkeyi komşularıyla daha ahenkli bir ilişki içine sokarsa iyi olur.

Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanıyken ünlü bir politikası vardı. ‘Komşularla sıfır sorun’ Ve Amerika açısından ideal olan Türkiye’nin tüm komşularıyla sıfır sorununun olduğu bir Erdoğan dış politikası. Ancak bunun yerine her komşuyla ciddi sorunlar yaratan bir dizi politika görüyoruz.

Amerikan yönetimlerince yapılmış hatalar da var. Bu hatalar Türk toplumunu ve Türk halkını bize karşı kışkırttı. Müttefiklerimizin ve halklarının bize düşman olmasını engelleyecek bölgesel politikalar yürütmeliyiz. Bu ülke ister Türkiye olsun ister İsrail ister Yunanistan. Amerikan dış politikası perspektifi açısından her zaman dikkatli olmamız gerek. Şu konuda da net olalım. Kusursuz bir dış politikamız yok.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz