Hasan Ekici’den Erdoğan’a sorular

Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Ekici, bugün Şehir Hastanesi'nin açılış töreni için Konya'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'hoşgeldiniz sayın cumhurbaşkanım' diyerek bir dizi soru yöneltti

Şehir Hastanesi’nin açılış töreni için ’da bulunan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , tören öncesinde partisinin il teşkilat mensuplarına seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konya ziyaretine ilişkin Gelecek Partisi Konya İl Başkanı ’den bir dizi soru geldi.

Ekici’nin “SAYIN CUMHURBAŞKANIM KONYA’MIZA HOŞ GELDİNİZ!” başlığıyla kaleme aldığı yazıda çarpıcı sorular dikkat çekti. Konya Metrosu’nun ve Konya Çevre Yolu’nun akıbetini soran Ekici, aynı zamanda yarım bırakılan Konya – Alanya yolu ile bugün hizmete giren Konya Şehir Hastanesi’nin maliyetine ve hazine garantisi verilip verilmediğine ilişkin birtakım sorular yöneltti.

İşte Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici’nin 17 sorudan oluşan mektubu:

SAYIN CUMHURBAŞKANIM KONYA’MIZA HOŞ GELDİNİZ!

Bugün açılışlarını yapacağınız Konya yatırımları için öncelikle teşekkür ederiz. Konyalılar olarak yeni ve modern hastaneler yapılmasından, daha iyi şartlarda sağlık hizmeti almaktan tabii ki memnuniyet duyarız. Ancak Konyalılar gerek Şehir Hastanesiyle gerekse de yıllardır hiç başlanamayan ya da bitirilemeyen yatırımlarla ilgili olarak aşağıdaki sorulara cevap bekliyor:

1.      Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde müjdesi verilen Konya Metrosu’nun ilk etabının 2018 yılında, tamamının da 2020 yılında bitirilmesi gerekiyordu. Aradan geçen koca 5 yıla rağmen Konya metrosu için neden bir çivi dahi çakılmamıştır?

2.     Yine Sayın Genel Başkanımızın başbakanlığı döneminde başlanan 122 km uzunluğundaki Konya Çevre Yolu’nun tamamının 2020 yılında bitirilmesi gerekiyordu. Siz bugün 22 km’lik birinci etabı açıyorsunuz. Yolun kalan 100 km’lik kısmının bitmesi için Konyalılar daha kaç yıl bekleyecek?

3.     Konya’mızın ve Türkiye’nin 100 yıllık rüyası olan KOP’un ilk aşaması olan ve çiftçilerimizin büyük umutlarla beklediği Göksu Nehri’nin suyu Konya Ovası’na ne zaman getirilecek?

4.     Konya – Alanya yolu sadece Konya için değil, İç Anadolu bölgesini Akdeniz’e bağlıyor. Bu yüzden Konya – Alanya yolu bölge için de önemli bir yoldur. Bu projede de Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı bırakmasından sonra somut bir gelişme olmadı. Konya halkı Alanya yolu ile ilgili somut adımları beklemektedir.

5.     Yeraltı sularının sürekli çekilmesi ve enerji maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle zor günler geçiren Konyalı çiftçilerimiz daha ne kadar suya hasret kalacaklar? Kızılırmak nehri ne kadar daha boşa akacak?

6.     “Devletin cebinden 1 kuruş çıkmadan bu hastaneler yapılıyor” demiştiniz. Müteahhit şirkete Konya Şehir Hastanesi için devlet bütçesinden aylık kaç milyon kira ödüyoruz?

7.     Devlet, müteahhide kira ücretini 25 yıl boyunca ödeyecek mi?

8.     Bu durumda şehir hastanesinde 25 yıl boyunca devlet kiracı, müteahhit mülk sahibi mi oluyor?

9.     Müteahhite ödenecek kira ücretinin her yıl döviz kuruna bağlı olarak artacağı doğru mudur? bu durumda 25 yıl boyunca sürecek kur riskini devlet mi üstlendi?

10.  Müteahhide ödenecek 3 yıllık kira bedeli ile devlet bütçesinden mülkiyeti devlete ait olacak şekilde kaç yataklı bir Şehir Hastanesi yapılabilir?

11.  Kira dışında müteahhide 25 yıl boyunca binaların bakım ve onarımı için de ayrıca bir ödeme yapılacağı doğru mudur?

12.  Müteahhide devlet bütçesinden kira dışında aylık olarak hangi hastane hizmetleri için ne kadar hizmet bedeli ödenmektedir? Müteahhide bu hizmetler için 25 yıl boyunca ödeme yapılacak mı? Bu durumda bu hizmetler 25 yıllığına müteahhide özelleştirilmiş mi oluyor?

13.  Müteahhitle yapılan sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar için Türk mahkemeleri mi yetkili yoksa Londra merkezli tahkim mi yetkili?

14.  Tahkim yetkiliyse bir tarafta devletin bir tarafta Türk şirketinin olduğu ve konusu kamu hizmeti olan bir sözleşme için neden Türk mahkemelerine güvenilmedi de uluslararası tahkim öngörüldü?

15.  Müteahhide hangi hastane hizmetlerinde yüzde kaç oranında hasta doluluk garantisi verildi? Bu durumda yeterli hasta gelmediği aylarda gelmeyen hastalar için hizmet alınmadığı halde bütçeden ödemesi yapılacak mı?

16.  Müteahhite hasta doluluk garantisi verildiği için eğitim araştırma hastanesi gibi devlet hastanelerinin yatak kapasitesinin azaltıldığı doğru mudur?

17.  Şehir Hastanesiyle mevcut hasta yatak kapasitesinin artmadığı sadece mevcut yatak kapasitesinin yenilendiği ve Şehir Hastanesinde toplandığı doğru mudur?

18.  Şehir Hastanesinin sözleşmelerinin müşteri sırrı olduğu gerekçesiyle kamuoyunda gizlendiği ve Sayıştay gibi devletin kurumlarıyla paylaşılmadığı doğru mu? Bu durum şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine uygun mu?

19.  Şehir Hastaneleriyle ilgili olarak bir mitinginizde “Sağlık için, halkımız için Şehir Hastaneleri zarar ediyorsa edelim be” demiştiniz. Şehir Hastanesinde devlet zarar ediyorsa kar eden müteahhit mi oluyor?

20.  Müteahhidin kullandığı uluslararası kredi için hazine garantisi verildi mi?

Takip Et

20,494BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Zehra Zümrüt Selçuk ile matematik öğreniyorum!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı , kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile sosyal medyanın gündemine oturdu.

Batman Kozluk’ta Gelecek rüzgarı!

Şu ana dek 44 il ve 280 ilçe kongresini tamamlayan Gelecek Partisi, büyük kongreyi yapmaya hak kazanmasına rağmen il ve ilçe kongrelerini...

Diyarbakır’da katledilen Melek’in babasına bıraktığı not ortaya çıktı

'da kardeşi Mustafa Aslan tarafından katledilen 'ın öldürüldüğü gün kaldığı aparttan çıktığı görüntüler ortaya çıktı. Olayın ardından odasında yapılan...

Cumhur ittifakına bomba transfer! Sarıgül sahalara dönüyor

Yeni parti kurmaya hazırlanan Mustafa Sarıgül hangi ittifakta yer alacak merak konusu. Gürsel Tekin'e göre cumhur ittifakının yanında saf tutacak. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Mustafa...

Editörün Seçtikleri

Feramuz Üstün: Milletin ekmeğe muhtaç hale geldiğini en iyi Bahçeli’nin kampanyası anlattı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından başlatılan “askıda ekmek” kampanyası, dikkat çekici yorumlar almaya devam ediyor. Son olarak ünlü gazeteci Fatih Portakal’ın...

Haber 7, İzzetbegovic’in Davutoğlu için ‘O Türkiye’nin Geleceği Olacak’ dediği haberi sitesinden kaldırdı

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Haber 7 adlı internet sitesi, Aliya İzzetbegovic'in Ahmet Davutoğu için söylediği 'O Türkiye'nin Geleceği Olacak' dediği haberi internet...

MHP’nin eleştirilen ‘askıda ekmek’ stantı kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başlattığı ‘askıda ekmek’ uygulamasının ardından Çankaya’da bulunan stant bugün kaldırıldı. MHP’nin askıda ekmek uygulamasını...

Bilal Erdoğan: Herkes ister ama playstation herkesin alabileceği bir şey değil

Bilal Erdoğan, “Herkes bir playstation’ı olsun ister. Ama herkesin alabileceği şeyler değil” diyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş olabilir. Özellikle son zamanlarda gelen zamların...

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız: Gemlik ilçe başkanımız ve teşkilatımız görevinin başındadır

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız, Gemlik ilçe teşkilatınıdan 30 kişinin istifa ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Medya Notu'na...