Ana SayfaTürkiyeBahçeli sana güle güle mi? Erdoğan'ın aklındaki yeni ittifak bu mu?

Bahçeli sana güle güle mi? Erdoğan’ın aklındaki yeni ittifak bu mu?

Ruşen Çakır’ın YouTube kanalında Burak Bilgehan Özpek ve Hatem Ete cumhur ittifakında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Ruşen Çakır’ın YouTube kanalında Burak Bilgehan Özpek ve Hatem Ete cumhur ittifakında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Kısır siyasi tartışmalara yeni kapıların aralandığı programda üç ismin de cumhur ittifakının yok olmak üzere olduğu konusunda ortak kanıya sahip olması dikkat çekiciydi.

Burat Bilgehan Özpek AK Parti ile MHP’den oluşan cumhur ittifakının yok olacağını savundu.

Berat Albayrak’ın istifasıyla tetiklenen bir olaylar zinciri olduğunu belirten Özpek

“Devlet Bahçeli AK Parti’den hoşlanmaz. programından, kadrolarından Ak Parti pragmatizminden hoşlanmaz. Devlet Bahçeli’yi cumhur ittifakında tutan şey milli güvenlik çerçevesinin kurulmasıdır.” dedi.

Özpek Bülent Arınç’ın Kavala ve Demirtaş hakkındaki sözleriyle çıtayı çok yükseğe koyduğunu belirterek “Bahçeli’nin çok büyük bir avantajı var. Türkiye’yi erken seçime götürebilmek. Benim gördüğüm kadarıyla MHP erken seçim kartını oynadı.” diye konuştu.

Özpek: Reform yapmasaydı yıkılacaktı, reform yaptı yine yıkıldı

Asıl krizi şurada yaşıyoruz. Hem oy peşinde koşan, meşruiyet peşinde koşan hem de diğer partiler üzerinde vesayet kurmak isteyen bir yapı var. Laubali bir şey. Bundan da biraz keyif alıyor galiba hükümet ve cumhur ittifakı. Hem otoritersiniz hem de seçimi kazanma ihtimaliniz var demokratik meşruluğa sahipsiniz. Cennet gibi bir şey.

Sizin Avrupa dahil olmak üzere dış politikadaki aktörlerle uzlaşı noktası bulmanız gerekiyor. Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ak Partili trolleri coşturan beyanatlarından ziyade daha müzakereye dayalı bir diyalog sürdürmesi lazım.

Hayat ve gerçekler reformu Ak Parti’ye dayatıyor. Sovyetler Birliği’nin son dönemine benzetiyorum bu durumu. Reform yapmasaydı yıkılacaktı reform yaptı yine yıkıldı.

Hatem Ete: Erdoğan iki konuda çok net karar vermek zorunda

Berat Albayrak artık siyasal alanda yer almıyor. Bunun yeni bir siyasi söyleme dönüştürülme hamlesi var. Erdoğan değişim arayışını bir söylemle sınırlandırmayacaksa iki konuda çok net karar vermesi gerekir.

  1. Bahçeli ile bunun gitmeyeceği çok açık.
  2. Başkanlık sistemiyle bu işin gitmeyeceği de çok açık.

Hatem Ete: Erdoğan’a şu mesaj veriliyor: Gidemezsin

Bahçeli de AK Parti içinde eski siyasetten memnun olan aktörler de… Süleyman Soylu’nun peş peşe yaptığı Diyarbakır ve İstanbul’da yaptığı hamleler. Turkuvaz medyadaki Kavala hamlesi. Bahçeli’nin Çakıcı üzerinden yaptığı hamleler… Erdoğan’a şu mesaj veriliyor. Siyasal değişimin nereye gideceğinin farkındayız. Buraya gidemezsin. Bunu bir yerde sınırlandırmak zorundasın. Gittiğin takdirde bunlar sadece fragmanlar. Yaşanabilecek muhtemel fragmanları gösteriyoruz sadece. Bu yolda gideceksen bu karmaşaya hazır olmalısın mesajını veriyor.

Ruşen Çakır’ın yeni ittifak teorisi

Ruşen Çakır CHP’li bir isimle yaptığı görüşmeden hareketle yeni bir ittifakın oluşabileceğini şu cümlelerle anlattı:

Meral Akşener’e bir açılım yaptı Bahçeli. Erdoğan da bunu takip etti ama oradan olumlu bir cevap alamadılar. Cumhur ittifakını kurtarma hamlesi gibi okundu öyleydi de. Artık biliyoruz ki Ak Parti artı MHP yüzde 50+1 oyu garantileyemiyor. Birilerini katmaları lazım. İyi Parti olmadı.

Erdoğan’ın önündeki seçenek, CHP’li biriyle yaptığım sohbetle söylüyorum.

Erdoğan artık millet ittifakıyla bir şey yapmak durumunda dedi. Erdoğan cumhur ittifakını dağıtıp millet ittifakına katılmak durumunda. İçinde CHP de var, Saadet Partisi de var yeni kurulan partiler de var.

Çakıcı ve Bahçeli’nin çıkışları. Çakıcı olmadan da Bahçeli’nin CHP ve Kılıçdaroğlu’na aşırı yüklenmeleri sanki Erdoğan’ın CHP ile muhtemelen bir ilişkisinin önünü kesmek anlamına geldiği düşüncesindeyim. Çok zor olduğunun farkındayım ama yanında Meral Akşener ve başkaları da olduğunda bu daha kolay olabilir Erdoğan için. 2015 öncesi Bahçeli ile de çok kavga ediyorlardı hatırlarsanız. Sonrasında 40 yıllık ortak gibi beraber hareket ediyorlar.

Ete’nin dikkat çeken Bahçeli analizi

Ruşen Çakır’ın analizinin ardından yeniden söz alan Hatem Ete “Siyasi değişimin öngörülen hedefi hayata geçirilmesi için bence sistem değişikliğinin hesaba katılması lazım.

Bahçeli grup toplantısında reform söylemine, sistem değişikliğine dokunulmadığı müddetçe destek vereceğini söyledi. Bu işin sınırlarını çizdi. Sistem değişikliği olmadığı müddetçe söylem değişikliğine rıza gösterebilirim mesajı verdi. Sahici siyaset olacaksa Bahçeli’nin temsil ettiği siyaset ruhundan ve başkanlık sisteminden vazgeçilmesi gerekir.

Ak Parti’nin bunu yapmasını mümkün kılacak bir müttefiğe ihtiyacı var. Bunu ben CHP’den başlatmazdım. Bu işin kotarılması Ak Parti ile CHP arasında olmak zorunda değil. CHP’nin içinde olduğu ancak aktör ve müttefik olmadığı bir denklemle bu mümkün hale gelebilir. Burada önemli olan Erdoğan’ın vereceği karar. Eğer siyaset değişikliğinde sahiciyse, bu değişikliği yapmadığı takdirde gelecek seçimlerin garantiye alınamayacağını görüyorsa bunun için sistem değişikliğini hayata geçirmeyi düşünüyorsa, zamanlamasını kendisinin kontrol ettiği bir denklemde muhalefetten bir müttefik bulmasının zor olmadığını düşünüyorum ben.

Muhalefet parlamenter sisteme dönüş karşılığında Erdoğan’ın siyasette sahayı değiştirme hamlesini destekleyebilir. Bu da CHP olmak zorunda değil.

Erdoğan’ın Bahçeli’yi başka bir müttefikle ikame etmesinin tek yolu sistem değişikliğine razı olması. Çünkü muhalefet partileri ancak sistem değişikliği üzerinden bir muhalefet kurmayı başardılar. Erdoğan sistem değişikliğine razı olacaksa muhalefetten bir müttefik bulabilir.

Seçenekler kısıtlanmış vaziyette. Ya başkanlığa devam ya parlamenter sisteme dönüş. Bahçeli dışındaki kimse başkanlık sisteminin devamını kabul edecek durumda değil.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri