Ana SayfaTürkiyeHava kirliliği Erzurumluları korkutuyor

Hava kirliliği Erzurumluları korkutuyor

Erzurum’da hava kirliliği korkutucu boyutlara ulaştı. Kışın havada oluşan siyahlık halk sağlığını tehdit etmeye başladı. Uzmanlar çocuklar ile yaşlıların kirli havada dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Nuhi Demircioğlu hava kirliliğini tetikleyen en önemli nedenin dağıtılan bedava kömür olduğunu bildirdi.

Erzurum’da yaşayan 50 yaşındaki Fatma Demir hava kirliliğinden dolayı solunum yolu hastalıklarına yakalanan hastalardan sadece biri. Hastalığının hava kirliliğinden kaynaklandığını ifade eden Demir, gece dışarı çıkamadığını, çıktığı takdirde hastalığın arttığını söylüyor. “Daha önceleri rahat bir şekilde dışarı çıkabiliyordum ancak artan hava kirliliği, evlerin ve binaların bacalarından çıkan dumanlar yüzünden bu hastalığa yakalandım” diyor Demir. 

63 yaşındaki Servet Yıldırım da astım hastası. O da hava kirliliği yüzünden bu hastalığa yakalandığını belirtiyor: “Yakalandığım hastalık yüzünden dışarı çıkamıyorum çünkü hava kirliliğinden dolayı nefes almakta güçlük çekiyorum nefesim kesiliyor rahatsız oluyorum.” 

Bedava kömür hasta ediyor 

Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nuhi Demircioğlu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kent merkezinde dağıttığı 25 bin ton bedava kömürün hava kirliliğini tetiklediğini bildirdi. Demircioğlu kışla birlikte kentin bir numaralı sorunu haline gelen hava kirliliğini dağıtılan kömürler olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Devletin hava kirliliğini tetikleyici kömür dağıtmak yerine doğalgazı yaygınlaştırması ve indirim yapması en uygun olanıdır.” 

Erzurum’un havası ile ilgili bilgi veren Demircioğlu, “Erzurum’da son 30 yılın meteorolojik verilerine baktığımız zaman sıfırın altındaki gün sayısı 155 olarak çıkıyor. Şiddetli soğukla birlikte kentte ısınmadan kaynaklı hava kirliliği oluştu. Kirlilikte meteorolojik nedenlerde etkili ancak vatandaşların yaktığı kömürler daha önemli. Kömürdeki kükürt dioksit oranı binde 5 olmalıdır.” diye konuştu. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz