Ana SayfaTürkiyeHayatını kaybeden Ayşe Hümeyra Ökten kimdir? Kaç yaşındaydı? Neden öldü?

Hayatını kaybeden Ayşe Hümeyra Ökten kimdir? Kaç yaşındaydı? Neden öldü?

Ayşe Hümeyra Ökten kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Cumhuriyet'in ilk döneminde tıp eğitimi alıp doktor olan bir isimdir Ayşe Hümeyra Ökten.

Ayşe Hümeyra Ökten kimdir, neden öldü? Cumhuriyet’in ilk döneminde tıp eğitimi alıp doktor olan bir isimdir Ayşe Hümeyra Ökten. Ökten bugün hayatını kaybetti. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da Ökten için bir başsağlığı mesajı yayınladı. Dr. Ayşe Hümeyra Ökten kimdir, kaç yaşında vefat etti işte detaylar…

Ayşe Hümeyra Ökten kimdir?

Cumhuriyetin ilk döneminde tıp eğitimi alarak sayısız hayata dokunan ünlü bir doktordur Ayşe Hümeyra Ökten. Ökten 86 yaşında bugün hayatını kaybetti. İmam Hatip liselerinin kuruluşunda öncü isimlerden olan Celalettin Ökten’in kızı Ayşe Hümeyra Ökten, Medine-i Münevvere’de vefat etti.

Merhume Ökten, 60 yıldır Peygamber Efendimiz’e komşuluk etmek için İstanbul ile Medine arasında mekik dokuyordu.

Cumhuriyetin ilk başörtülü öğretmeni olan doktor Ayşe Hümeyra Ökten, 1925 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Babası Mahmud Celaleddin Ökten, Osmanlı ulema sınıfından müderris ve felsefe hocasıdır. Celaleddin Ökten, ülkemizde İmam Hatip mekteplerinin açılması hususunda büyük çaba göstermiştir.

Ayşe Hümeyra Ökten, yüksek tahsilini İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlamış ve hekimlik hizmetine başlamıştır. Ökten, tahsil ve meslek hayatı boyunca inançlarından ve çalışkanlıktan ödün vermemiş ve zorluklarla mücadele etmiştir.

Hakkında daha fazla bilgiyi, çekilmiş belgesel vasıtasıyla aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Davutoğlu’ndan Ayşe Hümeyra Ökten için başsağlığı mesajı

Merhum Mahmut Celalettin Ökten’in kızı, Prof. Dr. Sadettin Ökten’in ablası, Medine ziyaretlerimizin kıymetli durağı, Ravza-i Mutahhara ziyaretlerimizin samimi yolcusu Dr. Ayşe Hümeyra Ökten Hanımefendiye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri