Ana SayfaTürkiyeHayri İnönü ile Nilhan Osmanloğlu'dan mücevher tartışması

Hayri İnönü ile Nilhan Osmanloğlu’dan mücevher tartışması

Almanya’da katıldığı bir konferansta konuşan Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu çarpıcı iddialarda bulundu. Bu iddialara yanıt İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü’den geldi. Nilhan Osmanoğlu, Fransa’da yaşadığı dönemde Abdülhamid ise İsmet İnönü arasında geçtiğini iddia ettiği görüşmeyi anlattı. Söz konusu anlatıda yer alan mücevher iddiası Hayri İnönü ile Nilhan Osmanoğlu’nu karşı karşıya getirdi.

Osmanoğlu, İnönü’nün Türkiye’ye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerine “Bunun bir bedeli var” diyerek ellerindeki mücevherleri istediğini söyledi. Osmanoğlu’nun anlattıklarına göre İsmet İnönü Paris’te görüştüğü Abdülhamid’in eşinin mücevherlerini aldı ve Türkiye’ye döndü. Sonrası ise hayli ilginç. Abdulhamid’in eşine ait mücevherler sonraki zamanlarda İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe Hanım’ın üzerinde görüldü.

Hayri İnönü’den mücevher yanıtı

Osmanoğlu’nun iddialarına İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü, “Rahmetli Demirel’in bir lafı vardı ‘İftiranın yakışanından korkacaksın’ diye. Büyükbabam İsmet İnönü de sinirlendiği zaman ‘Hadi canım sen de’ derdi” diyerek yanıt verdi.

Hayri İnönü ‘zorunlu açıklama’ diyerek bir metin paylaştı.

Mücevher tartışmalarına gazeteci İsmail Saymaz da katıldı ve Hayri İnönü’nün tarafında yer aldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz