Ana Sayfa Türkiye HDP operasyonu Erdoğan’ı mı, Bahçeli’yi mi büyütür? Yoksa...

HDP operasyonu Erdoğan’ı mı, Bahçeli’yi mi büyütür? Yoksa…

Ankara gazeteceliğinin usta ismi Fikret Bila, HDP’li isimlere yapılan operasyonları değerlendirdi. Yaşananları AK Parti için bir bumerang etkisi yaratabileceğini belirtti.

“Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in tutuklanması HDP’nin 66 belediyesinden 53’nün belediye başkanı görevden alınmış oldu. Bu uygulamanın HDP’li seçmende büyük tepki yarattığı ve HDP tabanının saflarının sıklaşmasına yol açtığını tahmin etmek zor değil” diyen Fikret Bila,  AK Parti’nin güneydoğuda aldığı oya dikkat çekti.

İşte o yazsı…

HDP – PKK üzerinden kurulan seçim stratejisi AK Parti açısından bumerang etkisi yaratabilir

Son operasyon gösteriyor ki, iktidar seçim stratejisini HDP karşıtlığına oturtacak.

Cumhur İttifakı yöneticilerinin söylemlerine bakılırsa, bu karşıtlık, HDP – PKK üzerinden bir yandan İyi Parti’yi veya İyi Partilileri Millet İttifakı’ndan koparmayı, bir yandan da milliyetçilik üzerinden kendi oylarını artırmayı hedefliyor

Cumhur İttifakı’nı oluşturan partiler açısından bu politika AK Parti’den çok MHP’nin görüşlerine ve beklentisine daha uygun görünüyor. Bu politika, MHP’nin, Türk milliyetçisi bir parti olarak HDP karşıtlığı nedeniyle kaybedeceği bir destek olmadığı gibi aksine tabanını bir arada tutma ve genişletme olasılığını artıracak bir yaklaşımdır.

Türk milliyetçisi kimliği ön planda olan MHP’nin Güneydoğu’dan ve Kürt seçmenden yüksek bir destek beklentisi yoktur. Nitekim, Güneydoğu illerindeki seçim sonuçlarına bakıldığında bu tablo görülmektedir. Örneğin 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde, MHP’nin Diyarbakır’da aldığı oy oranı yüzde 1,18, Hakkari’de yüzde 3,51, Van’da yüzde 2,89, Şırnak’ta ise yüzde 3,85’tir.

Benzeri durum CHP için de geçerlidir. CHP de bu illerde ciddi bir desteğe sahip değildir. Aynı seçimde CHP’nin aldığı oylar; Diyarbakır’da yüzde 2, Hakkari’de yüzde 2,97, Van’da yüzde 2,14, Şırnak’ta ise yüzde 2,23’tür.

İyi Parti ve Saadet Partisi’nin bu illerde varlık gösterdiği söylenemez.

Güneydoğu’da varlık gösteren iki parti, AK Parti ve HDP’dir. HDP birinci, AK Parti ikinci partidir. HDP’yi desteklemeyen Kürt seçmen, AK Parti’yi tercih etmektedir.

2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi sonuçlarına göre iki partinin bu illerde aldığı oy oranları şöyledir:

Cumhurbaşkanı adayı olarak Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da yüzde 27,34, AK Parti yüzde 20.31, Hakkari’de Erdoğan yüzde 22.79, AK Parti yüzde 18.84, Van’da Erdoğan yüzde 35,43, AK Parti yüzde 30,80, Şırnak’ta Erdoğan yüzde 21.21, AK Parti yüzde 16.99 oy almıştır.

Cumhurbaşkanı adayı olarak Selahattin Demirtaş ise Diyarbakır’da yüzde 64.34, HDP yüzde 67,03, Hakkari’de Demirtaş yüzde 70,82, HDP yüzde 71,80, Van’da Demirtaş yüzde 58,38, HDP yüzde 60,62, Şırnak’ta Demirtaş yüzde 72, HDP yüzde 71,88 oy almışlardır.

Seçim sonuçlarından görüldüğü gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin Güneydoğu’da önemli bir oyu vardır. Erdoğan’a ve AK Parti’ye verilen desteğin dindar – muhafazakâr Kürt seçmenden geldiği bilinen bir gerçektir.

31 Mart 2019 yerel seçimleri ile 23 Haziran 2019 İstanbul seçim sonuçlarına bakıldığında ise Millet İttifakı’nın başta İstanbul olmak üzere 11 büyük kentte seçimleri alması ve bu illerde AK Parti iktidarını yenilgiye uğratmasında HDP’li seçmenin verdiği desteğin önemi büyüktür. Güneydoğu illerinde ise yerel seçim sonuçları genel seçim sonuçlarından farklı değildir. ’de HDP’nin kazandığı il ve ilçe belediyelerinin büyük bölümü Doğu ve Güneydoğu’dadır.

Ancak en son Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de tutuklanması ve yerine kayyım atanmasıyla, HDP’nin 66 belediyesinden 53’nün belediye başkanı görevden alınmış ve yerine vali veya kaymakamlar atanmıştır.

Bu uygulamanın HDP’li seçmende büyük tepki yarattığı ve HDP tabanının saflarının sıklaşmasına yol açtığını tahmin etmek zor değildir.

Bu operasyonla birlikte HDP üzerine kurulan baskının daha da artırılacağı anlaşılıyor. PKK’yla organik bağı veya terör eylemleriyle ilişkisi delile dayanmayan HDP’lilerin 6 yıl önceki bir olay nedeniyle mahkûm edilmesi, “HDP’siz siyaset ve seçim” ortamı yaratılması algısını güçlendirecektir. Böyle bir durum, Kürt seçmenin AK Parti’ye Güneydoğu’da ve büyük kentlerde verdiği desteği düşürebilir.

Ayrıca HDP’ye oy veren ve vermeyen Kürt seçmenin tepki olarak önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı’nın adayına yönelmesi olasılık dahilindedir.

Böyle bir halde ise HDP – PKK üzerinden kurulan seçim stratejisi AK Parti açısından bumerang etkisi yaratabilir.

PKK terör örgütü ve teröristlerle mücadele elbette sürdürülmelidir. Bu, devletin görevidir. Ancak bu mücadelenin, hukuk zorlanarak, seçmen üzerinde sürekli baskıya dönüştürülmesinin sandığa yansıması hesap edildiği gibi olmayabilir.

Takip Et

20,488BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

FB TV sunucusu Dilay Kemer neden öldü? Dilay Kemer kimdir?

Trajik bir ölüm. 'nin 32 yaşındaki sunucusu hayatını kaybetti. Dilay Kemer kimdir? Dilay Kemer neden öldü sorusu büyük merak konusu. İşte...

Hürriyet’ten araştırmacı gazetecilik! Emine Erdoğan’ın çantaları aslında çakma

Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözleriyle başlayan "'ın çantası" tartışması giderek büyüdü. Sonunda Hürriyet bir araştırma yaptı. Araştırmada Emine Erdoğan'ın çantalara büyük para vermediği, taklit kullandığı...

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Bir süredir tedavi gören eski başbakanlardan hayatını kaybetti. 72 yaşındaki Yılmaz kanser tedavisi görüyordu. Geçtiğimiz yıl yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde tümöre rastlanan Yılmaz,...

Cumhur İttifakı’nda “sucuk” kavgası! AK Partili isim geri adım attı

AK Partili Belediye Başkanı Çöl, “Kayseri, Afyon sucuğunun anca getir götürünü yapar” şeklindeki paylaşımını MHP’li Ersoy’un tepkisinden sonra sildi. Başkan Çöl, daha...

Editörün Seçtikleri

Türkiye’de asgari ücret, Bulgaristan’ın bile gerisine düştü

Döviz fiyatlarındaki artış ve enflasyon, cep yakmaya devam ediyor. Vatandaşın alım gücü her geçen gün biraz daha düşerken, TL cinsinden maaşlar da döviz bazında...

Yarın 28 Ekim okullar tatil mi? Çarşamba okul var mı?

Bankalar ve noter 28 Ekim günü yarım gün de olsa açık olacak ama okullarda durum ne 28 Ekim okullar açık mı? Çarşamba okullar tatil...

Türkan Şoray’ın kızı Irmak Ünal koronavirüse yakalandı

nasıl koronavirüse yakalandı? Türkan Şoray'ın kızı Irmak Ünal koronavirüse yakalandı. Ünlü yapımcı Irmak Ünal nasıl koronavirüse yakalandığını detaylarıyla anlattı. Irmak Ünal oldu Uluslararası...

Batman Kozluk’ta Gelecek rüzgarı!

Şu ana dek 44 il ve 280 ilçe kongresini tamamlayan Gelecek Partisi, büyük kongreyi yapmaya hak kazanmasına rağmen il ve ilçe kongrelerini...

Azerbaycan, Ermenistan askerlerinin cesetlerini verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Rusya’nın arabuluculuğuyla Erivan’a Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında ölen yaklaşık 30 Ermeni askerinin cenazesini verdiklerini ifade etti. Gazetecilere açıklamada bulunan Hacıyev,...