Ana SayfaTürkiyeHDP ve DEVA Partisi'nden ortak açıklama: Derin bir hukuk, adalet, demokrasi krizindeyiz

HDP ve DEVA Partisi’nden ortak açıklama: Derin bir hukuk, adalet, demokrasi krizindeyiz

Dün Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na bir ziyaret gerçekleştiren HDP bugün de DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile bir araya geldi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, gerçekleştirdikleri basın toplantısında ekonomik krizin, yoksulluğun çaresinin yalnızca seçim olduğunu ve iktidarın yıkıcı, düşmanlaştırıcı, ayrıştırıcı anlayışına karşı daha fazla diyalog içerisinde olmak gerektiğini vurguladı.

HDP, muhalefet partilerini ziyaret etmeye devam ediyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ı ağırladı. İki parti, bir saat süren görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

İlk sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek şu sözleri kaydetti:

”Başta ekonomik kriz olmak üzere çoklu krizlerin yaşandığı ortamda böylesi bir görüşmenin önemli ve değerli olduğunu belirtmek istiyorum. Türkiye, bir felakete doğru sürükleniyor, muhalefet partilerinin de üzerinde sorumluluk olduğu hissiyatındayız. Biz toplantıda iki madde üzerinde durduk: İlki ekonomik krizin derinden sarsan, derin yoksulluğun yaşandığı bu ekonomik krize nasıl bir çare bulabiliriz muhalefet partileri olarak; elbette ki bu çarenin vazgeçilmez bir unsuru olarak Türkiye’de bir erken seçimin olması gerektiğini bugün DEVA Partisi ile konuştuk. Erken seçim çağrısını yinelemek istiyoruz. Türkiye toplumunun bir isteği doğrultusunda bir seçime gitmesi ve demokratik bir anlayışa kapıların açılması gerektiğini savunuyoruz.”

‘AYRIŞTIRMAYA KARŞI DİYALOG, DÜŞMANLAŞTIRMAYA KARŞI DEMOKRASİ’

Buldan’ın ardından sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise temel ekonomik gündem, kriz ve burdan çıkış yolları ve birçok konuyu istişare ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

”Muhalefet partileri arasında diyalog mekanizmalarının ve bizim yapmamız gereken bunun işlemesini sağlamak. Çünkü karşımızda her türlü yöntemle iktidarını sürdürme anlayışı var. Karşısında demokrat bir muhalefet bloğunun olduğunu göstermek istiyoruz. Amaç burada ittifak değil, amaç burada sorunlar karşısında ortak iradeyi çıkaracak mekanizmaları işletmektir. Bu iktidarın yöntemleri arasında ayrıştırma, kutuplaştırma, düşmanlaştırmanın özel bir yeri olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Buna karşı da etkili yöntem, diyalog ve istişaredir. Bu ziyaretlerimiz, bu demokratik geleneği topluma gelecekte huzur ve barış vaadi sunabilmektir. İktidarın yıkıcı anlayışına karşı yapıcı yaklaşım, çıkış çaresidir. Bu konuda HDP olarak üzerimize düşeni yerine getirmek için de bu görüşme turunu başlattık. Ayrıştırma politikalarına karşı daha fazla diyalog, düşmanlaştırma politikalarına karşı daha çok demokrasi talebimizle, önerilerimizle partilerle görüşmelerimize devam edeceğiz. Toplumsal barış, demokrasiye giden yolun en sağlam kapısıdır. Diğer partilerle görüşmelerimizde de buna değinmiştik. Şimdi DEVA Partisi ile olan görüşmemizde de değindik. Büyük bir mutabakat içerisinde olduğumuzu ve fikir birliğimizin olduğunu görmekten son derece memnunuz. Bu umut havasının yerleşmesine katkıda bulunmak için hepimize görev düşüyor.”

‘ÇÖZÜMÜN İLK ADIMI: ÖZGÜRLÜKLER’

HDP yöneticilerine teşekkür ederek sözlerine başlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ekonomik krizin yanında adalet krizi vurgusu yaparak şunları söyledi:

”Ülkemiz çoklu kriz ortamından geçiyor. Hemen her alanda derin krizler yaşıyoruz. Son birkaç yıldır ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik halkımızın gündeminde en ön sıralarda olsa da ülkemiz çok derin bir hukuk, adalet ve demokrasi krizinden geçiyor. Dış politikadan eğitime kadar her alanda krizler yaşıyoruz. Bu krizlerin kök sebeplerini incelediğimizde kötü yönetimi görüyoruz. Kötü yönetim sadece sistem meselesi değil. Mutlaka ülkemizin bir an önce güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmesi gerekiyor ama aynı zamanda ülkeyi yöneten zihniyetin değişmesi ve topyekûn iktidar değişikliği de gerekiyor. Bu da ancak seçimle mümkün.

BASKILARIN KALKMASI LAZIM

Son derece zor şartlardan geçiyoruz. Sıkıntılar büyük ama biz Demokrasi ve Atılım Partisi olarak çözümleri de bir o kadar kolay görüyoruz. İlk adımı mutlaka özgürlüklerle başlatmak gerekiyor. Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, sivil toplum ve meslek örgütleri üzerindeki baskıların kalkmasının sorunların çözümünde ilk adım olması gerektiğini düşünüyoruz. Kurumsal yapılarımız örselenmiş durumda. Hukuk tanımayan, kuralları tanımayan bir yönetim zihniyeti var. Ülkemizin kurumları önceleyen, kural bazlı, hukuka bağlılığı esas alan bir yönetimle idare edilmesi gerekiyor.

DİYALOG VE İSTİŞARE DEVAM EDECEK

Siyasi partilerle yakın bir diyalog ve istişare içindeyiz. Özellikle parlamenter sistem isteyen siyasi partilerle daha yakın bir istişare içindeyiz. Bu çerçevede HDP eş başkanları Sayın Buldan, Sayın Sancar ve çalışma arkadaşlarıyla beraber hem mevcut ekonomik krizle ilgili konuları değerlendirdik hem üzerinde çalıştığımız güçlendirilmiş parlamenter sistemin gelmiş olduğu aşamayla ilgili bilgilendirdik. Bu konularda kendilerinin değerli görüşlerinden çok istifade ettik. Kendilerine teşekkür ediyorum. Diyalog ve istişare sürecimizin pek çok konuda devam edeceğini de özellikle belirtmek istiyorum.”

Öte yandan geçtiğimiz günlerde sırasıyla Saadet Partisi, Gelecek Partisi’nden sonra bugün de DEVA Partisi’ni ziyaret eden HDP yöneticileri, öğleden sonra de CHP’yi ziyaret edecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri