Ana SayfaTürkiyeHDP'den gün içinde ikinci ziyaret! CHP ile ortak açıklama geldi

HDP’den gün içinde ikinci ziyaret! CHP ile ortak açıklama geldi

HDP yöneticileri, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Gün içinde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile de bir görüşme gerçekleştiren HDP heyeti, ziyaretin ikinci ayağında Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Liderler toplantı sonrasında ortak açıklamalarda bulundu.

HDP, CHP Genel Merkezi ziyareti öncesinde Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ni ziyaret etmişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

“Kavgalardan çok acılar çektik. Kavgayı değil barışı öncelemeliyiz. Bir araya gelmeli, konuşmalıyız. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bu çerçevede Türkiye’nin sorunlarını masaya yatırdık. Sayın genel başkanlar düşüncelerini ifade ettiler, biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Ekonomiden, esnafın, çiftçinin, emeklinin sorunlarından söz ettik. Elbette ki farklı görüşlerimiz var ama elbette her görüş bizim için değerlidir. Tekrar hoş geldiniz. Teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Erken seçim çağrısında bulunan HDP’li Buldan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Elbette Türkiye’nin temel sorunları konusunda her parti kendi görüşünü sunar biz de bugün bunu yaptık. Türkiye’nin acil çözülmesi gereken sorunları bellidir. Muhalefet partileri olarak bunun sorumluluğunu taşıyarak bunların nasıl çözülebileceğini ve Türkiye’nin bir geçiş sürecinde yapılması gerekenleri konuştuk ve görüş alış verişinde bulunduk. Bir kriz süreci yaşıyoruz. Bugün Türkiye’de çoklu krizleri yaşıyoruz. Her alanda krizin olduğu bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Ekonomik, sosyal, siyasal krizler başta olmak üzere adalet konusunda da hukuk konusunda da büyük bir kriz yaşandığını da özellikle belirtmek isterim.

Çünkü bugün aynı zamanda Roboski Katliamı’nın 10. yıl dönümü. Hepimiz çok yakından takip ediyoruz. Roboski Katliamı’nın gerçek failleri henüz ortaya çıkmadı ve yargılanmadı. Yine Emine Şenyaşar’ın bir adalet arayışı var. Dolayısıyla bütün bu meseleleri çözmek üzere Türkiye’nin yeni bir anlayışa ve yeni bir yönetime ihtiyacı var. Bu da tabii bir erken seçim kararıyla mutlaka Türkiye’nin gündemine gelecektir. Erken seçim kararıyla birlikte Türkiye yeni bir yönetimi, anlayışı mutlaka görecektir. Biz görüşlerimizi sayın genel başkana ifade ettik. Bir ortak önerge ile bir erken seçim isteme talebini gündeme getirme teklifini sunduk sayın genel başkana. Bize en kısa zamanda bu konuyla ilgili görüşlerini iletecekler.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri