Ana SayfaTürkiyeHekimler, Antalya'dan seslendi: Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz!

Hekimler, Antalya’dan seslendi: Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz!

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının çağrısı ile yurdun dört bir yanında başlatılan "Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz" eylemleri devam ediyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Antalya Tabip Odası’nın çağrısıyla, bir araya gelen sağlık emekçileri ellerinde dövizler ile üç farklı güzergahtan Antalya Attalos meydanına yürüdüler. Meydanda meslektaşları, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar tarafından alkışlarla karşılanan hekimler, burada da “Yönetemiyorusunuz, tükeniyoruz” diyerek yetkililere seslendi.

BirGün’ün haberine göre Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Antalya Tabip Odası’nın çağrısıyla, bir araya gelen sağlık emekçileri ellerinde dövizler ile üç farklı güzergahtan Antalya Attalos meydanına yürüdüler. Meydanda meslektaşları, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar tarafından alkışlarla karşılanan hekimler, burada da “Yönetemiyorusunuz, tükeniyoruz” diyerek yetkililere seslendi.

Antalya Tabip Odası başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin yaptığı konuşmada, salgının yönetilemediğine, Covid-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekti. Ardında Tabip Odası Genel sekreteri Dr. Gülsün Gülay Yılmaz #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz başlıklı basın açıklamasını okudu.

“Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz” denilen açıklamada, “Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan Covid-19’dan hayatını kaybediyor” ifadelerine yer verildi.

Hekimler, taleplerini şöyle sıraladı:

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz.

Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin Covid-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz.

TBMM’ni açılmasını beklemeden bütün partilerin Covid-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte Covid izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını, ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nı başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte “Covid-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi” oluşturmasını talep ediyoruz.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri