Ana SayfaTürkiyeHem düşük faiz olsun hem düşük kur! Bu politika çöktü! Bırakın da...

Hem düşük faiz olsun hem düşük kur! Bu politika çöktü! Bırakın da Merkez Bankası gerçek silahını kullansın

İYİ Partili Cihan Paçacı'dan AK Parti iktidarına Merkez Bankası eleştirisi geldi.

Türkiye’nin 431 milyar dolar borcu olan kur artışı nedeniyle Türk lirası cinsinden 600 milyar lira arttı. İYİ Parti, söz dinlemediği için Merkez Bankası Başkanı’nı görevden alan AK Parti hükümetine seslendi. Cihan Paçacı, “Merkez Bankası, “Gerçek rezerv durumunu ifade etmeyen para politikaları yerine gerçek silahını, yani faizlerini kullanabilmelidir” dedi.

2018’den bu yana devam eden ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğini belirten İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Merkez Bankası için hükümete çağrı yaptı: Yüksek döviz oynaklıklarında ekonomi yönetimi, kamu bankaları ile arka kapı müdahaleleri ve SWAP’lar gibi Merkez Bankası’nın gerçek rezerv durumunu ifade etmeyen para politikaları yerine gerçek silahını, yani faizlerini kullanabilmelidir.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, 2018’den bu yana ekonomik krizin her geçen gün derinleşerek ve tahribatını artırarak devam ettiğini söyledi.

Bağımsız kurumlar vurgusu

Gelinen bu noktanın temel sebebinin ekonomi yönetimine güven kalmaması ve yanlış ekonomik uygulamalar olduğunu belirten Paçacı “Gelinen bu noktaya, değiştirilen sistemin etkisi büyük olmuştur. Bağımsız kurumlar bağımlı hale gelmiş ve siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda hareket etmeye başlamışlardır” dedi.

Güven kaybından dolayı yurt dışında kredi oranları sıfır olduğu halde Türkiye’nin kredi bulamadığını belirten Paçacı, şunları kaydetti:

Türkiye’nin borcu katlandı

“Fiyatlar artarken TÜİK, enflasyon oranının düştüğünü açıklıyor. Böyle bir ekonomi yönetimine kim inanır, kim güvenir? Kısa süre içerisinde faizler yüzde 24’ten yüzde 8,25’e düşürülmüş ancak enflasyon düşmemiştir. Bu yanlış uygulama sonucunda mevduat faizleri yıllık yüzde 6-7’ye düşmüş. Ancak enflasyon yüzde 12’de kalmıştır. Bunun anlamı, reel faizlerin negatife dönüşmesidir. Kur artışını önlemek için hükümet yine bir yanlış adım atmış ve kamu bankaları yoluyla son bir yılda 100 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirmiştir. Ama bu da döviz kurunun yükselmesini önleyememiştir. 431 milyar dolar borcu olan ülkemizin yıl başından bu yana kur artışından dolayı Türk lirası cinsinden borcu 600 milyar lira civarı artmıştır. 

Hem düşük faiz olsun hem düşük kur! Bu politika çöktü

Sözün özü hem düşük faiz hem de düşük kur politikası çökmüştür. Merkez Bankası’nın aynı anda hem düşük kur hem de düşük faiz gibi bir hayal yerine, gerçekliğe dayanan ve fiyat istikrarını hedefleyen bir para politikası yürütmesi gerekmektedir. Yüksek döviz oynaklıklarında ekonomi yönetimi, kamu bankaları ile arka kapı müdahaleleri ve SWAP’lar gibi Merkez Bankası’nın gerçek rezerv durumunu ifade etmeyen para politikaları yerine gerçek silahını, yani faizlerini kullanabilmelidir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri