Ana SayfaTürkiyeHem vergi hem kur artışı çarptı, Türk vatandaşına D sınıfı otomobil hayal...

Hem vergi hem kur artışı çarptı, Türk vatandaşına D sınıfı otomobil hayal oldu!

Türkiye’de kur ve vergi artışı kaynaklı sıkıntılar fiyatlara yansıyor.

Dövizdeki aşırı artış ve vergilerin de yükselmesiyle Türkiye’de otomobil sektörü darbe üstüne darbe yemeye devam ediyor.

Kur odaklı sektöre vergi sistemi de eklenince sıfır araç fiyatlarında uçuş yaşandı ve Volkswagen Passat gibi D segmenti araçlar, Türkiye’de vatandaşların çok büyük kısmı için hayal oldu.

Karar’ın haberine göre Türkiye’de 300 bin lirası olan bir tüketici yalnızca A ve B segmentinde istediği seçeneklere ulaşabiliyorken, C segmentinde ise sınırlı modellere ulaşabiliyor. D segmentinde ise yalnızca Skoda Superb’nin giriş modellerine sahip olunabilirken, 2021’de bu da hayal olacak gibi gözüküyor.

Sektörün yüksek vergiyle mücadele etmesine karşın birde dünyayı etkisi altına alan pandemi hem tedarik sürelerini hem de fiyatları vurdu. Ağustos 2020 sonunda özel tüketim vergisi (ÖTV) sisteminin değişmesi fiyatlarda yeni bir karmaşaya yol açtı. Türkiye’nin en ucuz modellerinde ufak fiyat düşüşleri gerçekleşirken, alt sınıf kavramı yok oldu. Fakat bu düşük fiyat silsilesi de kur ile birlikte buharlaştı.

Modellerin ÖTV dilimleri üst katlara doğru tırmanmaya başlarken, ucuz araç artık kalmadı. Uzun bir süredir ertelenen talep ve pandemi etkisiyle uzayan teslimat süreleri tüketiciyi şimdilik tam olarak etkilemedi. Fakat tüketici de 2021’de aynı aracı aynı paraya alamayacağından oldukça emin. En son BDDK kararıyla taksit sayılarının da kısılması da sektöre yeni bir tokat vurdu.

2’nci el araç fiyatlandırma ve otomotiv data şirketi Cardata, 250 modele yakın aracı bir araya getirdi. Listede en ucuz modellerden başlayarak 300 bin lira sınırına kadar çıkıyor. Kur karşısında zayıflayan TL, zaten yerlerde olan alım gücünü de vurdu. Bugün bir tüketici sıfır araç almaya kalktığında en az 123 bin 900 lira ödemesi gerekiyor.

Cardata verilerine göre, 300 bin liraya kadar giden listede, A, B ve C segmenti araçlar öne çıkıyor. D segmentinde ise tek bir model var. Yani 300 bin lirası olan araç almak için segment saymaya başladıklarında A, B, C’den sonrasını getiremiyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri