Ana SayfaDünyaHenry Kissinger ve Eric Schmidt güçlerini yapay zeka kitabı için birleştirdi: The...

Henry Kissinger ve Eric Schmidt güçlerini yapay zeka kitabı için birleştirdi: The Age of AI

Bir zamanlar Amerika’nın en güçlü politika yapıcılarından biri olan Henry Kissinger, Google’ın eski CEO’su Erich Schmidt ve yazılımcı Daniel Huttenlocher, bir yapay zeka kitabı yazmak için güçlerini birleştirdi. The Age of A.I. (Yapay Zeka Çağı” kitabı cevaplarından çok sorduğu sorularla ilgi çekiyor.

The New York Times’ın sorularını yanıtlayan Eric Schmidt, “Yapay zeka dost mu düşman mı” sorusuna yanıt vermeye çalıştı.

Schmidt soruya “Arkadaş olduğumuzu iddia ediyoruz” sözleriyle ılımlı bir yanıt verdi.

Bu yılın başlarında başkanlığını yaptığı Ulusal Güvenlik Yapay Zeka Komisyonu. Amerika’nın teknoloji yarışında Çin’in biraz önünde belirtti. Buna karşın Çin’in Amerika’ya karşı aşırı yatırımlar yaptığını ifade etti. Ortak bir çekince var. Yapay zeka ile amaçlananın çok ötesinde  yıkıcı potansiyele sahip silahların geliştirilmesi.

Schmidt Elon Musk’ın “Bir kapatma düğmesi olmadan yapay zeka inşa etmek iblisleri çağırmaya benzer” görüşüne yakın bir yerde duruyor.

“İnsanlar gibi olmayacaklar ama çok daha akıllı. Bir arada yaşamamız gerekecek” diyen Schmidt,  Siri ve Alexa’nın bizi bir gece öldüreceğini düşünmüyor musun” sorusunu

“Hayır. Ama çocuğunuzun en iyi arkadaşı olabilirler.” Diyerek yanıtladı.

Son soru şu: Zuckerberg’in bizi tuzaya düşürmeye çalıştığı o ürpertici metaverse de neyin nesi?

“Metaverses hakkında konuşan tüm insanlar mevcut dünyadan daha tatmin edici dünyalardan bahsediyor – daha zengin, daha yakışıklı, daha güzel, daha güçlü, daha hızlısınız. Bu nedenle, bazı yıllarda, insanlar gözlükleriyle metaverse’de daha fazla zaman geçirmeyi seçeceklerdir. Peki kuralları kim belirleyecek? Dünya fiziksel olmaktan çok dijitalleşecek. Ve bu insan toplumu için en iyi şey değil.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri