Ana SayfaTürkiyeHer yıl 600 bin yeni üniversite mezunu iş arayacak

Her yıl 600 bin yeni üniversite mezunu iş arayacak

Genç İşsizler Platformu, ses getiren bir açıklama yaptı.

Genç işsizlik oranı yüzde 24.3’e ulaştı. Yani bu, her 4 gençten biri ne çalışıyor, ne de okuyor demek. Genç İşsizler Platformu Sözcüsü Dr. Murat Kubilay, ses getiren bir açıklama yaptı.

Dr. Kubilay, Sözcü’den Nuray Tarhan’a yaptığı açıklamalarda, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son verilere göre 15-34 yaş arasındaki 2 milyon 429 bin işsiz gençten 961 bininin üniversite mezunu olduğuna dikkat çekerek, “Önümüzdeki 3 yılın her birinde yaklaşık 500 bin lisans, 300 bin ön lisans ve 100 bin lisans üstü yeni mezun verilecek. Bu mezunların bir kısmının yeni bir diploma için eğitime döneceği ve bir kısmının da gönüllü çalışmak istemeyeceğini varsaysak bile her yıl yeni 600 bin mezunun iş aramaya başlayacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“1.2 milyon genç umudu kesti”

Gençlerin 1 milyon 277 bininin iş gücünün içinde bile olmadığına dikkat çeken Kubilay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha doğrusu, bu gençler iş bulma umudunu kaybettikleri için artık iş aramıyorlar. Aslında iş olsa çalışacak ve hatta yarı zamanlı ve düşük ücretli işleri de kabul edecek durumdalar ama iş yok. Bu esnada Kredi Yurtlar Kurumu’nun borç tuzağına düşenleri ve birçok ailenin sınırlı tasarruflarını tükettiğini de unutmamak gerek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri