Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Herkes Erdoğan’ı çözdü. Baskı yaparsın istediğini alırsın

Davutoğlu: Herkes Erdoğan’ı çözdü. Baskı yaparsın istediğini alırsın

Karar TV’de Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, 10 büyükelçi konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Taha Akyol, “Siz Başbakan olsaydınız bu olayı nasıl yönetirdiniz. Persona non grama der miydiniz” diye sordu.

Davutoğlu, “Öncelikle ifade edeyim büyükelçiler hadsizlik yaptı. Osmanlı Devleti’nin son yüzyılında değiliz. İstanbul sefirleri gibi davranamazlar. 21. yüzyılın Ankarası’ndayız. Türkiye Cumhuriyeti’ndeyiz.” dedi.

Davutoğlu, “Neden bizim dönemimizde olmazdı biliyor musunuz? Rahip Brunson ya da Deniz Yücel davalarında mahkemeye müdahale edip, onları suçlu, casus, hain diye itham edip sonra, ‘bu can bu tende durdukça onları vermeyiz’ dedikten sonra onları salıvermezdik” diye konuştu.

Geçmişte yaşanan iki davaya değinen Davutoğlu, “Büyükelçiler hadlerini aşma cesaretlerini nereden alıyorlar. İki tane örnek olay var. Bir Rahip Brunson iki Deniz Yücel olayı. Birinde Trump müdahale etti ve Erdoğan ertesi gün o kişiyi gönderdi. Ertesi gün de Beyaz Saray’da kahraman gibi ağırlandı. Deniz Yücel için de müebbetle yargılanacak şeyler söylendi. Ama Angela Merkel talep edince o da salıverildi.” şeklinde konuştu.

Yabancı ülkelerin Erdoğan’ın tarzını çözdüğünü söyleyen Davutoğlu, “Türkiye siyasi iradenin yargının üstünde olduğu bir ülke olarak görülüyor. Biz buna izin vermezdik. Bizim dönemimizde böyle bir rezalet yaşanmazdı. 10 büyükelçi rezaleti, Brunson ve Deniz Yücel rezaleti üzerine yaşandı. Onlar yaşanmasaydı bu olay da yaşanmazdı. Herkes Tayyip Erdoğan’ı çözdü. Baskı yaparsın ve istediğini alırsın. Yapmazsan alamazsın. Yaptığın zaman da yargı bağımsızlığı kalmaz, Erdoğan talimat verir yargı bırakır.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri