Ana SayfaTürkiyeHikmet Altınkaynak: Yeni dönemle İstanbul güzelleşecek

Hikmet Altınkaynak: Yeni dönemle İstanbul güzelleşecek

Cumhuriyet yazarı Hikmet Altınkaynak, 31 Mart yerel seçimlerinde milletin uyandığını anlatan bir yazı kaleme aldı.

Altınkaynak, “İstanbul Artık Güzelleşmeli” başlıklı yazısında yeni bir başlangıç ile İstanbul’un güzelleşeceğini belirterek zillet ve millet dedikleri milletin, kendine geldiğini, kentin geleceği için oy verdiğini vurguladı. Altıkaynak’a göre Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı seçilmesiyle İstanbul’un güzelleşme süreci başladı.

Hikmet Altınkaynak’ın yazısının bir bölümü şöyle:

Geçen hafta Yeni bir başlangıç ile İstanbul güzelleşecek” demiştim. Pazar günü zillet ve illet dedikleri millet, kendine geldi, sandığa gitti, kentin geleceğine oy verdi.Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı seçildi, İstanbul’un güzelleşme süreci başladı. 

Yani millet uyandı! Uyanmak için bu ve benzeri sözler mi bekliyordu halk yoksa Ekrem İmamoğlu’nun gelmesini mi? Onun kullandığı, toplumun özlediği içtenlikli gülümsemeyi, kullandığı birleştirici dili mi?

‘Bir millet uyanıyor’

Millet uyandı sözü bende MuhsinErtuğrulun yönettiği Bir Millet Uyanıyor filmini anımsattı. Sizlerden de anımsayan olur belki. N.N. Tepedelenlioğlu’nun romanından 1932’de ve 1966’da filme aktarılmıştı. YouTube’da videosunu buldum, izledim. Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nı hangi koşullarda gerçekleştirdiğini, önemini anlayabilmek için izlenmesi gereken filmlerden biri. Çanakkale Savaşları’na katılıp da büyük kahramanlıklar gösteren 96. Alay’ın komutanı Yüzbaşı Davutile bu alaydan hayatta kalan altı askerin kahramanlık öyküsü. Bu kahramanlar köyleri düşman tarafından yakılıp yıkılmaktan, köylüleri, kadınları, çocukları katledilmekten kurtarırlar. 

Filmin yönetmeni, çağdaş Türk tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul’la İŞT Genel Sanat Yönetmeni olarak yeniden atandığında şimdiki adı Harbiye MuhsinErtuğrul Sahnesi olan tiyatroda tanışmıştım. Yazar, oyuncu Haşmet Zeybek tanıştırmıştı. Filmin başoyuncularından biri de şair, sinema ve tiyatro oyuncusu Ercüment BehzatLav’dı. Onunla da tanışmış, şiirleri üstüne bir söyleşi de yapmıştım.

Hikmet Altınkaynak’ın yazısının tamamı burada.

Haber: Hatice Çakmakçı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz