Ana SayfaTürkiyeHilal Kaplan: Sisi ve Erdoğan aslında çok iyi dost

Hilal Kaplan: Sisi ve Erdoğan aslında çok iyi dost

Pelikan çetesi elebaşı Hilal Kaplan'ın gün geçmiyor ki yeni bir skandalı ortaya dökülmesin...

Sabah yazarı Hilal Kaplan, 2015 senesinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla Mısır Devlet Başkanı Sisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dost olduğunu iddia etti.

Steven Cook adlı bir Amerikalı gazetecinin Zaman gazetesinin İngilizce yayın organı olan Today’s Zaman’dan yaptığı bir paylaşımı yanıtlayan Kaplan, Cook’a İngilizce olarak yanıt verdi.

Skandalı Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Güzin Yıldız ortaya çıkardı.

“Everyone knows sisi & erdogan are secretly best friends” diyen Kaplan’ın sözleri ise şu anlama geliyor:

“Erdoğan ve Sisi’nin aslında birbirinin en iyi arkadaşı olduklarını herkes biliyor”

Sisi kimdir?

Sisi, 12 Ağustos 2012’de Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi yerine getirildi. Sisi, ayrıca Mısır Bakanlar Kurulunda “Savunma Bakanı” görevini de üstlendi.

Sisi, Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yönetimden indirilerek yargılanmaya başlandığı askeri darbenin liderliğini yaptı.

Sisi ya da tam adıyla Abdülfettah es-Sisi, 2013 yılında Mısır’da gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yönetimden indirilmesinin yanı sıra pek çok Müslüman Kardeşler üyesinin de yargılandığı darbenin lideri.

1 Temmuz 2013’te Mısır ordusu, demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ülkedeki siyasal krizi 48 saat içinde çözmesi için süre verdi. Verilen sürede krizin çözülmediğini öne süren Mısır ordusu, halk oylamasıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi ve hükümetini 3 Temmuz 2013’te darbeyle devirerek anayasayı askıya aldı. Ordu meşru Cumhurbaşkanı Mursi’nin yerine Adli Mansur’u geçici cumhurbaşkanı olarak atadı. Birçok Müslüman Kardeşler üyesinin de tutuklanması emredildi.

Mursi’nin ölümü

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin Başkanlığını da yapan Mursi, 2000-2005 yılları arasında Mısır parlamentosunda milletvekilliği yapmıştı.

Makine mühendisi olan Muhammed Mursi, evli ve 5 çocuk babasıydı.

Darbenin ardından hakkında açılan “Hapishaneler baskını” davasında, Mursi idama mahkum edildi. Ancak bir buçuk yıl sonra Yüksek Mahkeme kararı bozarak Mursi’nin yeniden yargılanmasına karar verdi.

Mursi hakkında görevden uzaklaştırıldıktan sonra 6 ayrı dava açıldı. Mursi’nin 4 davası karara bağlanmış, 2 davasında ise yargılama süreci devam ediyordu.

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i (1981-2011) istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012 yılında ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Yerel basında yer alan haberlerde de Mursi’nin duruşma esnasında hakimden söz alarak konuştuğu belirtildi.

İdamla yargılandığı duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursi, yaşamını yitirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri