Ana SayfaTürkiyeHormonlu büyüme! Milli gelir hızla düşüyor ama Türkiye büyüyor

Hormonlu büyüme! Milli gelir hızla düşüyor ama Türkiye büyüyor

Kısas süre önce açıklanan yüzde 7’lik büyüme rakamı tartışma çıkardı. Milli gelir düşmeye devam ederken açıklanan büyüme rakamı inandırıcılıktan uzak karşılandı.

Yüzde 7’lik büyüme rakamı tartışma çıkardı. Milli gelir düşmeye devam ederken açıklanan büyüme rakamı inandırıcılıktan uzak karşılandı.

Türkiye, 2021’nin ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyüme sağladı. Ancak dolar bazında hesaplandığında büyümeye karşı milli gelirin düştüğü ortaya çıktı. Türkiye’nin yüzde 7 büyüdüğünü bu dönemde, kişi başına gelir 9 bin 201 dolardan 8 bin 711 dolara düştü. Bu rakam, aynı zamanda her vatandaşın cebinden 490 dolar daha fazla çıktığını gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının Ocak, Şubat, Mart aylarını kapsayan ilk çeyrek dönemde ekonominin TL bazında yüzde 7 büyüdüğünü açıkladı.

Ancak dolar olarak hesaplandığında bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin milli geliri geçen yılın aynı dönemine göre, 36 milyar 409 milyon dolar gerileyerek 728 milyar 535 milyon dolara düştü.

Türkiye nasıl büyüdü?

DW’nin derlediği habere göre, geçen yılın birinci çeyreğinde Türkiye, 764 milyar 944 milyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip oldu.

Türkiye’nin TL fiyatlarla yüzde 7 büyüdüğünü bu dönemde, kişi başına gelir ise 9 bin 201 dolardan 8 bin 711 dolara düştü. Bu rakam, aynı zamanda her vatandaşın cebinden 490 dolar daha fazla çıktığını gösteriyor.

TÜİK’e göre, yılın ilk çeyreğinde en hızlı büyüme yüzde 11,7’yle sanayide oldu. Tarımın yüzde 7,5 büyüdüğü bu dönemde birçok yerin kapalı olmasına rağmen, sanal ticaretin etkisiyle hizmetler sektörü de yüzde 5,9 büyüdü. İnşaat sektörü de geçen yılki küçülmenin ardından bu yıl yüzde 2,8’lik büyümeye sağladı.

Büyüme rakamları ile ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan “İlk çeyrekteki yüzde 7’lik büyümenin yüzde 56’sı net dış talep ve yatırımlardan geldi. Bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri