Ana SayfaTeknolojiHuawei teknoloji devi Amerika’yı korkuttu mu?

Huawei teknoloji devi Amerika’yı korkuttu mu?

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri anlamsız bir zamanda Huawei şirketine ambargo uygulamaya karar verdi. Bu sıralar Huawei markasını batırmak için çok derin bir adım attı. Öncelikle Amerika şirketlerinden Google ve Intel başta olmak üzere çıkardıkları bir kanunla Huawei ile çalışmalarını durdurdu. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerine müttefik tüm ülkelerin şirketlerine bildiri gönderdi.

Amerika’nın teknoloji fikirlerini mi çaldı?

Peki, Huawei ’den ne istiyor? Huawei Almanya’dan İngiltere’ye birçok Avrupa ülkesinde inanılmaz network alt yapılarına sahip. Bizim ülkemizde network alt yapı pastasının büyük bir bölümü Huawei ait. Amerika ne iddia ediyor? Onlar şunu söylüyor, Huawei network alt yapısıyla Amerika Birleşik Devletlerinin iletişim alt yapısına sızarak yeni nesil teknoloji fikirlerini ve çalışmalarını çaldığını söylüyor. Tabiki Huawei’nin Çin’e bilgi sızdırdığıyla ilgili hiçbir kanıt yok. Şunu anlayabiliriz kendi ülkelerinde alt yapı kurmasına izin vermeyebilir.

Peki, neden cep telefonlarının ve diğer teknoloji ürünlerinin satışlarını engelliyor. İşte burası biraz kafa karıştırıcı. Üstelik son günlerde bir açıklama geldi. Çin’le iyi bir ticaret anlaşmasını Huawei şirketini katarak yapabileceklerini, üstelik olan tüm sorunlarını çözebileceklerini ifade ediyorlar. Eğer bir firma sizin ulusal güvenliğinizi tehdit ediyorsa nasıl anlaşmaya yanaşabilirsiniz. Şunu görmezden elbette gelemeyiz. Amerika Birleşik Devletleri teknoloji pazarının büyük bir çoğunluğunu kaplamış durumda. Fakat bundan daha önemlisi işlemci ve birçok yazılım mimarisinin ana omurgasını oluşturuyor. Eğer yazılımlarını ve işlemci alt yapılarını satmazlarsa çoğu firma teknoloji pazarında bırakın bulunmayı girmekte bile zorlanabilir. Bakalım ülkesini bir şirket gibi yöneten Amerika yakın gelecekte nasıl hamleler yapacak? 

Görüş: Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serhat Dalgalıdere

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz