Ana SayfaTürkiyeHÜDA-PAR'dan görevden almalara tepki! Kararlar hukuki değil

HÜDA-PAR’dan görevden almalara tepki! Kararlar hukuki değil

Van, Diyarbakır ve Mardin belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmalarına HÜDA PAR da tepkiliydi. HÜDA PAR görevden almaların hukuki olmadığını belirtirken, kayyum atamalarının siyaset kurumuna da zarar verdiğini dile getirdi.

Hatırlanacağı gibi Ahmet Davutoğlu da bugün öğle saatlerinde belediye başkanlarının görevden alınmalarına hukuki gerekçelerle karşı çıkmış ve “Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır” demişti.

Konuya ilişkin bir açıklama da HÜDA PAR’dan geldi.

HÜDA PAR: Kayyum atamaları hukuki değil

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının haklarındaki soruşturmalar nedeniyle re’sen görevlerinden uzaklaştırıldıkları, yerlerine ise o illerin valilerinin kayyum olarak atandıkları bildirildi.

Merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki vesayetinin kaldırılması veya en azından zayıflatılması beklenirken 2016 yılında 5395 sayılı Belediye Kanunu’nda yapılan değişiklik ile mevcut vesayet güçlendirilmiştir. Seçilmiş olmak hiç kimseye suç işleme imtiyazı vermez ancak suç işlediği iddiasıyla görevinden uzaklaştırılmış seçilmiş bir kişinin yerine bakanlık veya valilik tarafından geçici de olsa atama yapılması 2016 yılında yapılan değişiklik ile “kanuni” hale getirilmiş ise de “hukuki” değildir.

Hukuka aykırı uygulamalarla çözüm aramak doğru değildir. Ancak olağanüstü durumlarda istisnai olarak başvurulabilecek bir uygulama olması gereken kayyum atama usulünun olağan dönemlerde de uygulanması hukuka ve siyaset kurumuna olan güveni daha da zedeleyecektir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz